www.gpventures.pl

W kwietniu b.r. fundusz Giza Polish Ventures poszerzył swój portfel inwestycji o nową spółkę – YieldPlanet, która oferuje oprogramowanie dla branży hotelarskiej. Założona w 2010 roku spółka obsługuje blisko 2000 obiektów hotelowych w 50 krajach świata. Rozwiązania, które proponuje YieldPlanet to m.in.: Channel Manager – moduł do zarządzania cenami oraz rezerwacjami łączący wszystkie kanały sprzedaży (ponad 200 kanałów w tym np. booking.com, experia, hrs) w jednym panelu użytkownika; Price Shopper – moduł analityczny wykazujący historyczne dane cenowe oraz obłożenia hotelu w stosunku do konkurencji; Revenue Manager – moduł wspomagający podejmowanie obecnych i przyszłych decyzji cenowych na podstawie analityki danych historycznych i środowiskowych, z wykorzystaniem tzw. predictive analytics.

Rozwiązania proponowane przez YieldPlanet mają na celu wspomaganie procesów sprzedażowych w hotelach oraz maksymalizację zysku bądź obłożenia – w zależności od strategii obranej przez dany hotel. W przyszłości, moduł Revenue Manager ma wspomagać hotele w podejmowaniu decyzji cenowych dotyczących nie tylko pokoi hotelowych, ale też opłat za usługi dodatkowe (np. Internet, drinki, pralnia, posiłki), w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę takie uwarunkowania jak zmiany pogodowe, wydarzenia w okolicy, strajki linii lotniczych etc.

System YieldPlanet jest prostym narzędziem, które może obsługiwać i zrozumieć każdy, nawet bez przeszkolenia informatycznego. Właścicielom hoteli pozwala oszczędzić czas i pieniądze - ceny wpisywane są tylko w jednym panelu użytkownika, po czym są automatycznie udostępniane wszystkim współpracującym portalom. Małe biura podróży, nieposiadające odpowiedniej technologii, mogą zarejestrować swoje ceny i dostępność pokoi w systemie bez konieczności budowania własnego ekstranetu. Ponadto do dyspozycji mają narzędzie zarządzania rezerwacjami oraz raporty o konkurencji, które pomagają w ustalaniu polityki cenowej i zarządzaniu finansami.

"Załogę YieldPlanet stanowią ludzie dynamiczni, pełni pasji, która napędza do tworzenia absolutnie najlepszych rozwiązań dostarczanych hotelom i współtworzonych przez hotele. Naszą misją nie jest projektowanie oprogramowania dla hoteli. Jest nią pomoc hotelom poprzez budowanie rozwiązań dla nich" – Piotr Wierzbicki, CEO YieldPlanet.

YieldPlanet posiada oddzielne biura sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Polsce, Czechach, Argentynie i Rumunii. Firma szybko staje się jednym z czołowych światowych dostarczycieli rozwiązań do dystrybucji wielokanałowej dla branży hotelarskiej.

Do grona klientów YieldPlanet należą zarówno wielkie sieci hotelowe, takie, jak Sofitel, Accor, Hyatt, Hilton, Radisson Blu, Best Western, Intercontinental, jak i mniejsze, niezależne hotele.

"Rekomendacja YieldPlanet przyszła do naszego funduszu z branży hotelarskiej, od jednego z klientów spółki. To najlepsza referencja na jaką można liczyć oraz potwierdzenie, że YieldPlanet spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających sieci hotelarskich. Ponadto, obserwujemy trendy na rynku linii lotniczych, wynajmu samochodów oraz rezerwacji hotelowych, które w coraz większym zakresie wykorzystują big data analytics oraz predictive analytics w podejmowaniu decyzji sprzedażowych. Stąd przekonanie, że YieldPlanet podąża we właściwym kierunku." Zygmunt Grajkowski, fundusz Giza Polish Ventures.