www.mideuropa.com

Mid Europa Partners (“Mid Europa"), największy fundusz typu private equity inwestujący w Europie Środkowej i Turcji, wspólnie z czterema tatrzańskimi gminami podpisał umowę nabycia 100% akcji spółki Polskie Koleje Linowe ("PKL" lub "Spółka") od Polskich Kolei Państwowych ("PKP"). Zobowiązał się, tym samym, do wspierania strategii rozwoju PKL. Transakcja zostanie sfinalizowana przez Polskie Koleje Górskie ("PKG"), spółkę powołaną przez gminy tatrzańskie i warunkowana jest między innymi uzyskaniem zgody UOKiK. W momencie zamknięcia transakcji, oczekiwanego w trzecim kwartale 2013 roku, Mid Europa stanie się właścicielem większościowym PKG.

Dzięki obecności w sześciu różnych lokalizacjach w polskich górach, w tym flagowej działalności na Kasprowym Wierchu i Gubałówce w Zakopanem, PKL jest najstarszą i największą spółką obsługującą stoki narciarskie oraz świadczącą usługi w zakresie realizacji przewozów kolejami linowymi i wyciągami narciarskimi.

Zbigniew Rekusz, Partner w Mid Europa, powiedział: "Dostrzegamy duży potencjał rozwoju w sektorze turystyki i rekreacji oraz wierzymy, że ugruntowana pozycja PKL w najbardziej popularnych rejonach górskich w Polsce, stanowi atrakcyjną ścieżkę do wejścia do tego sektora oraz zapewni korzystną platformę do konsolidacji na tym rynku. Pragniemy aktywnie przyczynić się do sukcesu Spółki, a także wspierać jej rozwój, wykorzystując nasze doświadczenie w sektorze usług."

Janusz Majcher, Burmistrz Zakopanego, dodał: "To ważna szansa na rozwój dla całego regionu oraz jego mieszkańców. Przyszły rozwój PKL odegra bardzo ważną rolę dla lokalnych przedsiębiorców z branży turystycznej. Aktywa PKL stanowią główne atrakcje turystyczne na obszarze gmin, w których są zlokalizowane, wspólnie tworząc doskonałą platformę dla integracji nowych obiektów i rozwoju regionalnej oferty turystycznej. PKG jest spółką powołaną przez lokalne gminy, której celem jest zadbanie o to, aby strategia ekspansji PKL sprzyjała zarówno turystom oraz lokalnym przedsiębiorcom, a także uwzględniała konieczność ochrony przyrody, aby zapewnić długotrwały i zrównoważony rozwój regionu."

Mid Europa i PKG są zgodne co do potencjału PKL, który należy wykorzystać stosując skoordynowaną strategię inwestycji pomiędzy Spółką, a lokalnymi gminami. Obie strony planują rozszerzenie działalności, zarówno poprzez wzrost organiczny, jak i poprzez przejęcia mające na celu wzmocnienie pozycji PKL na rynku turystyki i rekreacji.

Zespół Ernst & Young pełnił rolę wyłącznego doradcy finansowego Mid Europa. Doradcami Mid Europa przy transakcji byli także CMS Cameron McKenna oraz DCSA. Po stronie Mid Europa transakcję przeprowadzili: Tomasz Blicharski, Łukasz Gawlik, Dominika Kozłowska oraz Zofia Szewczuk.


W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt z:

Mid Europa Partners:
Zbigniew Rekusz/Tomasz Blicharski
Tel +44 (0) 22 540 7120

Citigate:
David Westover/Agnès Riousse
+44 (0) 20 7638 9571


MID EUROPA PARTNERS
Mid Europa Partners jest wiodącą instytucją typu private equity inwestującą w Europie Środkowej i Turcji. Działając z Londynu, Budapesztu, Stambułu i Warszawy, Mid Europa Partners doradza i zarządza funduszami dysponującymi kapitałem o wartości 3,2 mld euro. Zespół Mid Europa Partners inwestuje na rynkach Regionu od 1999 r.

PKL
Polskie Koleje Linowe (PKL) to najstarsza i największa spółka obsługująca stoki narciarskie oraz świadcząca usługi w zakresie realizacji przewozów kolejami linowymi i wyciągami narciarskimi. Zapewnia dostęp do największych atrakcji turystycznych polskich gór, m.in. Kasprowego Wierchu i Gubałówki. PKL świadczy również swoje usługi w 4 innych rejonach poza Tatrami (Krynica-Zdrój, Szczawnica, Międzybrodzie Żywieckie, Zawoja). Spółka PKL jest w całości własnością PKP S.A. (Koleje Polskie), przedsiębiorstwa będącego własnością państwową.

PKG
Spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) została powołana przez gminy Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko oraz Poronin, aby wziąć udział w procesie prywatyzacji PKL. Wszystkie gminy tworzące PKG należą do terenu powiatu Tatrzańskiego (województwo małopolskie), gdzie zlokalizowane są kluczowe obiekty PKL (Kasprowy Wierch i Gubałówka).