Warszawa, 7 czerwca 2021 – Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych ogłosiło laureatów czwartej edycji konkursu Nagrody PSIK. W dziesięciu kategoriach o wynikach zdecydowało głosowanie członków PSIK, w dwóch – laureatów wyłoniło jury. Nagrody honorują nie tylko sukcesy transakcyjne i osiągnięcia biznesowe, ale także działalność społeczną. 

Najlepszą „Firmą zarządzającą roku” wybrano firmę Innova Capital. Środowisko inwestycyjne doceniło cztery nowe inwestycje, cztery wyjścia oraz transakcyjną intensywność – ogłoszenie czterech transakcji w ciągu miesiąca.

„Postacią roku” została wybrana Małgorzata Bobrowska - Jarząbek (Resource Partners). Nagroda w tej kategorii jest wyrazem uznania dla zaangażowania w działania PSIK oraz sukces inwestycji w Maczfit.

Nagrodę w kategorii „Transakcja private equity roku” głosami środowiska PE/VC zrzeszonego w PSIK przyznano Polskim ePłatnościom, spółce z portfela Innova Capital.  Polskie ePłatności są liderem na rynku transakcji bezgotówkowych w Polsce. W ciągu 4 lat inwestycji Innovy, firma zwiększyła liczbę terminali z 30 tysięcy do przeszło 150 tysięcy, przeprowadziła 7 udanych akwizycji oraz wielokrotnie zwiększyła zysk. Polskie ePłatności zostały sprzedane do Grupy Nets, europejskiego lidera branży płatniczej.

„Funduszem venture capital roku” zostało Inovo Venture Partners. Członkowie PSIK docenili inwestycje w osiem nowych spółek oraz kolejne rundy finansowania spółek portfelowych z udziałem globalnych funduszy łącznie na 120 milionów dolarów.

 „Spółka portfelowa venture capital” to Booksy - serwis do rezerwacji usług z branży health & beauty, z którego korzysta już kilkanaście milionów klientów. Po pierwszej inwestycji Inovo w 2015 roku, Booksy zebrało jeszcze 5 rund finansowania na łączną kwotę około 115 milionów dolarów. Ostatnia runda na 70 milionów dolarów prowadzona przez amerykański fundusz CatRock, pomogła sfinansować połączenie z Versum, co uczyniło Booksy niekwestionowanym liderem rynku polskiego. Obecnie Booksy walczy o rynek amerykański, gdzie również przejęło konkurenta. 

W kategorii „Inicjatywa ESG roku” laureatem został Abris Capital Partners oraz ESG Universe 2023. Eksperci zasiadający w jury docenili wyróżniające się strategiczne podejście do celów ESG w zarządzaniu portfelem ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony klimatu, aktywna rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz raportowania informacji ESG w Polsce. Działania te poparte praktycznym przykładem wdrożenia strategii w spółce produkcyjnej Velvet Care przyczyniają się do promowaniu zrównoważonego rozwoju w Polsce.  

Wyrazem uznania dla działalności społecznej menedżerów funduszy PE/VC jest nagroda w kategorii „Mentor Social Business Accelerator”. Laureatką została Małgorzata Bobrowska-Jarząbek (Resource Partners), która od ośmiu lat jest mentorką w programie SBA, a od trzech lat wspiera Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka, pracujące przede wszystkim z dziećmi z problemami wychowawczymi. Przy wsparciu Małgorzaty Wędka uporządkowała zarządzanie zespołem i ustrukturyzowała pracę wolontariuszy. Małgorzata pomogła także pozyskiwać wsparcie finansowe pozwalające na skuteczne przezwyciężenie negatywnych skutków pandemii.

IPO Allegro spółki portfelowej Mid Europa Partners, zostało ogłoszone „Wydarzeniem roku”. Jest to największy debiut na warszawskiej giełdzie, największy debiut spółki e-commerce w Europie, największa firma na GPW.  Zwróciło ono na polski rynek uwagę inwestorów z całego świata, dając nadzieję na rewitalizację warszawskiej giełdy.

Firmy zarządzające funduszami uhonorowały również doradców i banki pracujące przy transakcjach. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostały następujące firmy: Kancelaria Gessel w kategorii „Doradca prawny roku – private equity”; B2R Law w kategorii „Doradca prawny roku – venture capital”; PwC w kategorii „Doradca transakcyjny roku”; EY w kategorii „Doradca finansowy i podatkowy roku”; Bain & Company w kategorii „Doradca strategiczny i komercyjny roku” oraz mBank w kategorii „Bank finansujący roku”. Zarząd PSIK postanowił przyznać Nagrodę Specjalną Raiffeisen Bank International za promowanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie finansowania funduszy private equity.

Nagrody PSIK przyznane podczas tegorocznej czwartej edycji konkursu są wyrazem uznania środowiska PE/VC zrzeszonego w PSIK dla osiągnięć inwestorów PE/VC oraz firm doradczych i banków, ich profesjonalizmu i jakości zarówno w działalności biznesowej, jak i społecznej – powiedziała Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Laureaci konkursu Nagrody PSIK 2021

 

I. Private equity / venture capital

 • ­Firma zarządzająca roku – Innova Capital
 • Postać roku – Małgorzata Bobrowska-Jarząbek (Resource Partners)
 • Transakcja private equity roku – Polskie ePłatności z portfela Innova Capital
 • Fundusz venture capital roku – Inovo Venture Partners
 • Spółka portfelowa venture capital roku – Booksy z portfela Inovo Venture Partners
 • Inicjatywa ESG roku – Abris Capital Partners
 • Wydarzenie roku - IPO Allegro

II. Działalność społeczna członków PSIK w ramach programu Social Business Accelerator, inicjatywy pro bono branży private equity / venture capital w Polsce

 • Mentor Social Business Accelerator – Małgorzata Bobrowska - Jarząbek (Resource Partners)

III. Firmy doradcze i bank

 • Doradca prawny roku – private equity – Kancelaria GESSEL 
 • Doradca prawny roku – venture capital – B2RLaw 
 • Doradca finansowy i podatkowy roku – EY
 • Doradca transakcyjny roku – PwC
 • Doradca strategiczny i komercyjny roku – Bain & Company
 • Bank finansujący roku – mBank
 • Nagroda specjalna - Raiffeisen Bank International

Szczegółowe informacje o konkursie i laureatach dostępne są na stronie www.nagrodypsik.pl

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, które od 2002 roku reprezentuje interesy sektora PE/VC oraz wspiera jego rozwój.  Członkami PSIK są fundusze PE/VC aktywne w Polsce, jak również kancelarie prawne, banki i firmy doradcze działające na rzecz sektora. Do PSIK należy 44 członków zwyczajnych - przedstawicieli firm zarządzających funduszami private equity / venture capital i 79 członków wspierających - firm doradczych działających na rzecz sektora. www.psik.org.pl