www.ei.com.pl

Enterprise Venture Fund I (EVF), fundusz venture capital zarządzany przez Enterprise Investors (EI), zainwestował 5,5 mln euro (23 mln zł) w BLStream, firmę tworzącą oprogramowanie i systemy dla urządzeń przenośnych. EVF stał się właścicielem 35% kapitału spółki w ramach transakcji podwyższenia kapitału i częściowego wykupu. Środki otrzymane przez spółkę zostaną wykorzystane na potencjalne przejęcia i dalszy rozwój własnych produktów.

BLStream jest twórcą oprogramowania na urządzenia przenośne, takie jak smartfony, tablety czy konsole do gier. Firma jest też uznanym integratorem systemów, który umożliwia połączenie nowoczesnych technologii mobilnych z internetowymi, jak też z systemami informatycznymi starszego typu. Klienci korzystający z usług BLStream mogą używać urządzeń przenośnych do zdalnej pracy z systemami i danymi umieszczonymi w sieci lub na serwerach firmy. BLStream założony w 1999 roku w Finlandii od początku swojego istnienia niemal wszystkie prace IT prowadzi w oparciu o zespół polskich specjalistów ze Szczecina, Wrocławia i Bydgoszczy.

Nowatorskie aplikacje, rozwiązania systemowe czy gry na komórki dostarczane przez firmę są obecnie zainstalowane na kilkuset milionach urządzeń przenośnych używanych na całym świecie. BLStream jest partnerem producentów smartfonów, operatorów telekomuni-kacyjnych, producentów oprogramowania, dostawców usług oraz przedsiębiorstw. Do grona klientów BLStream należą między innymi tacy globalni gracze, jak Nokia, Good Technology, Intel, Play, BBC czy niemal cała czołówka światowego rynku gier.

Korzystając z ogromnego wzrostu zapotrzebowania na oprogramowanie na urządzenia mobilne w ostatnich latach spółka dynamicznie rośnie. Skonsolidowane przychody BLStream w 2011 roku wyniosły 10,5 mln euro, co stanowiło 50-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. BLStream zatrudnia 250 informatyków.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z BLStream. Ogromne doświadczenie spółki w zakresie technologii mobilnych oraz setki zrealizowanych projektów na rzecz czołowych globalnych graczy technologicznych stanowią doskonałą bazę do szybkiego rozwoju firmy w najbliższej przyszłości. Pojawienie się na rynku smartfonów, a przede wszystkim tabletów spowodowało bardzo dynamiczny wzrost zapotrzebowania na oprogramowanie związane z wykorzystaniem technologii mobilnych. Ludzie chcą używać urządzeń przenośnych nie tylko do zabawy i kontaktów towarzyskich, ale także do pracy i innych celów. Ta tendencja powinna się w najbliższych latach utrzymać, co jak sądzę ułatwi spółce osiągnięcie celu, którym jest potrojenie skali działalności w ciągu kolejnych czterech lat." – powiedział Tomasz Piętka, Wiceprezes w Enterprise Investors, który odpowiada za tę inwestycję.

"Pozyskanie tak doświadczonego i wiarygodnego inwestora, jakim jest Enterprise Investors postrzegamy jako nasze bardzo duże osiągnięcie. W związku z niezwykle dynamicznym wzrostem liczby użytkowników urządzeń mobilnych na świecie w ostatnim czasie chcielibyśmy przyspieszyć nasz wzrost przez pozyskanie nowych klientów. Aby szybciej osiągnąć ten cel potrzebowaliśmy wsparcia kapitałowego oraz partnera doświadczonego w zakresie zarządzania wzrostem, pozyskiwania talentów menedżerskich i akwizycji. Dlatego właściciele BLStream postanowili zaprosić do współpracy fundusz venture capital EI." – powiedział Samuli Koski-Lammi, założyciel BLStream.