www.avallon.pl

Łódzki fundusz private equity AVALLON MBO FUND, specjalizujący się na polskim rynku w transakcjach wykupów menedżerskich, zrealizował kolejną inwestycję przejmując wraz z menedżerami 100% udziałów w spółce CEKO – producencie serów twardych. W ramach transakcji AVALLON, wspólnie z zewnętrzną, niezwiązaną wcześniej ze spółką, grupą menedżerską odkupił udziały od jej założycieli. Jest to pierwsza transakcja typu MBI (Management Buy-In) na rynku polskim z funduszem.

CEKO rozpoczęło działalność w latach dziewięćdziesiątych. Początkowo produkcja w zakładzie w Goliszewie obejmowała jedynie sery typu holenderskiego (edamski, łowicki). W późniejszych latach produkcja poszerzona została o sery z dziurami, niskotłuszczowe, włoskie, wędzone. Obecnie CEKO produkuje trzydzieści różnych odmian serów zarówno dla klienta indywidualnego jak i gastronomii. W 2011 roku spółka CEKO osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 78 mln PLN. Stale rosnące wyniki spółki dowodzą, że jesteśmy świadkami zmian w obszarze zwyczajów żywieniowych Polaków - coraz częściej tradycyjną, wiejską szynkę zastępuje pełnowartościowy ser.

Dariusz Zieliński, Prezes Zarządu CEKO Sp. z o.o.:
W życiu każdego menedżera przychodzi moment, w którym chciałby on wykorzystać umiejętności nabyte w zarządzaniu, we własnej firmie. Szansą na wdrożenie w życie takiego marzenia jest realizacja transakcji wykupu menedżerskiego. Jednakże aby to się ziściło niezbędne jest zgranie w jednym czasie co najmniej 3 elementów: spółka, którą właściciele chcą sprzedać, doświadczony zespół ludzi z branży oraz przyjazny inwestor, który wspomoże wykup. W Polsce rynek MBO/MBI rozwija się powoli, gdyż często właściciele, którzy zamierzają sprzedać firmę, nie dostrzegają możliwości sprzedaży jej menedżerom. Dodatkowo nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego partnera kapitałowego. W naszym przypadku realizacja marzenia rozpoczęła się od współpracy z osobami z AVALLON, którym przedstawiliśmy nasze zamierzenie realizacji transakcji wykupu menedżerskiego, a fundusz przedstawił projekt, w którym moglibyśmy wspólnie zaistnieć. Taka jest geneza inwestycji w Ceko Sp. z o.o. – pewnie jednego z pierwszych w Polsce projektów typu MBI.

Sprzedający
Z perspektywy sprzedającego bardzo istotne jest kto w przyszłości pokieruje spółką, jak będzie prowadzony proces sprzedaży i jak wpłynie to na dalszy rozwój firmy. Dlatego wybór funduszu i grupy menedżerskiej miał dla nas ogromne znaczenie. AVALLON w partnerskich relacjach podczas procesu sprzedaży znalazł doświadczonych menedżerów, którzy będą zarządzać spółką. Z takim zespołem i kapitałem z pewnością uda się zrealizować plany spółki CEKO, które nakreśliliśmy przed sprzedażą.

Michał Zawisza, Wiceprezes Zarządu AVALLON Sp. z o.o. :
Analizując branżę spożywczą dostrzegliśmy potencjał wzrostu, w segmencie produktów funkcjonalnych z wartością dodaną. Mając to na uwadze rozpoczęliśmy poszukiwania podmiotu, posiadającego atrakcyjne portfolio wysokojakościowych, unikalnych produktów, które pozwoliłyby na partycypowanie w rosnącym rynku i budowanie wartości. Takie parametry spełniało CEKO. Aby jednak móc zrealizować tę transakcję, musieliśmy dodatkowo znaleźć menedżerów, którzy mieliby tą spółką zarządzać po zakupie, gdyż właściciele sprawowali jednocześnie funkcje zarządcze. Znalezienie doświadczonych menedżerów było z jednej strony wyzwaniem, a z drugiej – warunkiem koniecznym transakcji. Szczęśliwie nam się udało i możemy dzięki temu dziś cieszyć się z realizacji pierwszej transakcji Management Buy In z funduszem inwestycyjnym w Polsce. W momencie realizacji inwestycji fundusz zapewnił również ciągłość finansowania operacyjnego, które zrealizowało Biuro Finansowania Strukturalnego, Departamentu Bankowości Korporacyjnej BGŻ.

O AVALLON: AVALLON MBO FUND
jest funduszem inwestycyjnym typu private equity, specjalizującym się w transakcjach wykupów menedżerskich. Fundusz jest zarządzany przez zespół polskich ekspertów, którzy od 2001 r. uczestniczyli w blisko 100 transakcjach typu MBO/LBO. Inwestorami w funduszu są między innymi: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz instytucja finansowe ze Szwajcarii i Skandynawii. Fundusz AVALLON MBO specjalizuje się w wykupach spółek z segmentu małych i średnich. Czas inwestycji wynosi 3 do 5 lat. W tym roku AVALLON powoła kolejny fundusz o tym samym profilu inwestycyjnym. Średnia wielkość zaangażowania nowego funduszu w pojedynczą inwestycje będzie wynosić 7-15 mln EUR.

Dotychczas AVALLON zainwestował w: Firmę Ortopedyczną MEDORT S.A. w Łodzi - lidera rynku rehabilitacji i ortopedii, FITEN S.A. zajmującą się hurtowym obrotem energią elektryczną oraz inwestycjami w sektorze produkcji energii odnawialnej (biomasa), GOOD FOOD S.A. – lidera rynku produkcji i dystrybucji wafli ryżowych, ORGANIC FARMA ZDROWIA S.A. - sieć delikatesów z ekologiczną i zdrową żywnością, AG FOODS w Czechach - lidera rynku napojów rozpuszczalnych w Czechach, w Polsce i na Węgrzech, EKO VIMAR Orlański Sp. z o.o- producenta nowoczesnych, ekologicznych kotłów na pellet oraz LIMITO S.A. przetwórcę i dystrybutora ryb i owoców morza. CEKO Sp. z o.o. jest kolejną inwestycją funduszu. www.avallon.pl

Dodatkowe informacje:

Marcin Konarski
Dyrektor Inwestycyjny
AVALLON Sp. z o.o.
Kościuszki 17
90-418 Łódź
m.konarski@avallon.pl

Dariusz Zieliński
Prezes Zarządu CEKO Sp. z o.o.
Goliszew 3a 62-817
Żelazków
d.zielinski@ceko.pl

Biuro Prasowe:
Joanna Wiśniewska
Tel. (042) 630 97 71, tel. 0-603 896 484
e-mail: j.wisniewska@avallon.pl