www.ei.com.pl

Polish Enterprise Fund V (PEF V), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), największy akcjonariusz AVG Technologies - działającego globalnie producenta oprogramowania zabezpieczającego - poinformował o sprzedaży części swoich akcji w tej spółce.

Nabywcą mniejszościowego pakietu akcji AVG (od PEF V i dwóch pozostałych akcjonariuszy) jest TA Associates, amerykański fundusz private equity z ponad 40-letnim doświadczeniem w finansowaniu firm z branży IT. TA Associates zapłacił za akcje AVG ponad 200 milionów dolarów. Jest to największa transakcja w tym roku i jedna z największych w ciągu kilku ostatnich lat w branży private equity w Europie Środkowej i Wschodniej. Fundusz Enterprise Investors pozostał największym inwestorem AVG i nadal posiada 34% akcji firmy.

"Jesteśmy niezwykle zadowoleni z pozyskania TA Associates do grona akcjonariuszy AVG. TA Associates jest bardzo znanym globalnym funduszem private equity. W czasie swojej działalności zainwestował w kilkadziesiąt spółek informatycznych działających w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Imponujące doświadczenie TA Associates w budowaniu wartości firm IT będzie stanowić ważne wsparcie przy realizacji strategii dalszego podboju globalnego rynku informatycznego przez AVG Technologies" – powiedział Dariusz Prończuk, Partner Zarządzający w Enterprise Investors. "Przystąpienie TA Associates do spółki łączy się ze sprzedażą przez nasz fundusz części posiadanego w AVG pakietu akcji. W ramach transakcji (z uwzględnieniem dywidendy wypłaconej sprzedającym) osiągnęliśmy 4-krotny zwrot z naszej inwestycji w te akcje. Potencjalny zwrot z całej inwestycji jest w naszej ocenie znacząco wyższy. Głęboko wierząc w doskonałe perspektywy rozwoju AVG, postanowiliśmy nadal pozostać największym akcjonariuszem w spółce" – kontynuował Dariusz Prończuk.

"TA Associates dostrzega na rynku ogromny potencjał do wykorzystania przez AVG, które na przestrzeni ostatnich kilku lat urosło do ogromnych rozmiarów i dokonało strategicznych akwizycji, zakupując technologie LinkScanner i behawioralną. Stworzywszy nagradzane produkty i dotarłszy do ponad 80 milionów użytkowników AVG stale pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, by w szybkim tempie przejąć przywództwo na obsługiwanym rynku. Wierzymy, że nasza inwestycja może mieć kluczowe znaczenie dla przeobrażania się AVG Technologies z ważnego gracza średniej wielkości w prawdziwego rynkowego potentata" – powiedział Jonathan Meeks, Dyrektor Zarządzający w TA Associates, który zasiądzie w Radzie Nadzorczej AVG.

"Pozyskanie TA Associates, jako inwestora dla AVG, oznacza istotne wsparcie dla naszej firmy w przełomowym momencie. W nadchodzących miesiącach AVG będzie wchodzić na rynek z nowatorską ofertą dla małych firm i użytkowników indywidualnych. Ogromne doświadczenie, jakie wnosi do spółki TA Associates, daje nam doskonałą pozycję wyjściową do tego, żeby odnieść sukces w ramach projektu i w konsekwencji planować dalszy dynamiczny wzrost firmy." – powiedział JR Smith, prezes AVG Technologies.


AVG Technologies
AVG jest światowym liderem rozwiązań bezpieczeństwa. Programy AVG chronią komputery ponad 80 milionów użytkowników indywidualnych i małych firm w 167 krajach przed stale rosnącą liczbą zagrożeń internetowych, wirusów, spamu i hakerów. AVG Technologies od niemal dwóch dekad skutecznie walczy z przestępczością internetową. Firma ma jedno z najbardziej zaawansowanych na świecie laboratoriów do wykrywania i zwalczania zagrożeń cyfrowych. Dostępne za darmo oprogramowanie zabezpieczające AVG zapewnia użytkownikom podstawową ochronę oraz umożliwia łatwy dostęp do bardziej zaawansowanych zabezpieczeń. AVG ma czeskie korzenie. Obecnie główna siedziba mieści się w Amsterdamie. Na całym świecie z AVG Technologies współpracuje około 6000 resellerów, partnerów i dystrybutorów. Należą do nich, między innymi: Amazon.com, CNET, Cisco, Ingram Micro, Play.com, Wal-Mart oraz Yahoo! W 2008 roku przychody AVG Technologies przekroczyły 140 milionów dolarów.

TA Associates
TA Associates istnieje od 1968 roku i jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych globalnych firm private equity. Firma zarządza kapitałem przekraczającym 16 miliardów dolarów, sfinansowała rozwój blisko 400 przedsiębiorstw. TA Associates specjalizuje się między innymi w finansowaniu firm z branży IT - ma na koncie kilkadziesiąt inwestycji w tej branży, m.in. w BMC Software, Cadence Design i McAfee. TA Associates ma biura w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Indiach. W wyniku transakcji nabycia mniejszościowego pakietu akcji AVG dwóch przedstawicieli TA Associates zasiądzie w Radzie Nadzorczej spółki.