www.ei.com.pl

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę, na podstawie której nabywa 60% spółki Wema SA, prowadzącej sprzedaż płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. Fundusz kupił kontrolny pakiet akcji Wemy w ramach transakcji wykupu akcji od założycieli, za kwotę 144 milionów zł.

Strony uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przeprowadzenie transakcji. Po nabyciu przez PEF VI akcji Wemy, głównymi akcjonariuszami spółki są fundusz EI oraz założyciele firmy, którzy pozostają również w Radzie Nadzorczej, jako członkowie.

Utworzona w Rumi Wema SA (www.wema.pl) jest firmą rodzinną z blisko 20-letnią tradycją. Spółka zajmuje się sprzedażą płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. Założyciele zbudowali jedną z największych w Polsce hurtowni tego asortymentu, która obejmuje zasięgiem cały kraj. Wema ma też największą w Polsce sieć sprzedaży detalicznej, która liczy obecnie 15 salonów firmowych i 3 salony franszyzowe. Sklepy Wema są obecnie zlokalizowane głównie w Polsce północnej i centralnej.

W ciągu ostatnich 3 lat znacząco wzrastały obroty i zyski Wemy. Sprzedaż spółki w 2007 roku wyniosła blisko 190 milionów złotych, a zysk netto 16 milionów złotych. Sprzedaż w pojedynczych sklepach wzrosła w ubiegłym roku średnio o 30%, a sprzedaż hurtowa o blisko 40%, czyli znacznie powyżej średniej dla rynku.

"Dzięki naszemu wejściu do spółki, Wema, już dziś największa sieć salonów sprzedaży na swoim rynku, zyskała inwestora finansowego doświadczonego w rozwijaniu sieci handlowych. Nasze doświadczenie pomoże w szybkim rozwinięciu sieci sprzedaży detalicznej Wemy w całej Polsce" – powiedziała Agnieszka Kowalska, Partner w Enterprise Investors, prowadząca inwestycję. "Akceptację dotychczasowych właścicieli uzyskał poza tym plan EI, żeby przeformatować istniejące sklepy pod kątem ich lepszej funkcjonalności i przejrzystości dla klientów, i dodatkowo wzmocnić marketing. Wspólnie z założycielami i zarządem planujemy również kontynuowanie działalności hurtowej na obecnym poziomie sprzedaży. Mamy nadzieję, że dotychczasowi klienci hurtowi firmy będą nadal doceniać unikalną ofertę płytek ceramicznych, mebli i sprzętu do łazienek z Wemy" – dodała Agnieszka Kowalska.


Enterprise Investors jest jedną z największych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej grup funduszy private equity i venture capital. Firma działa od 1990 roku. Łączne środki siedmiu funduszy utworzonych przez Enterprise Investors to 1,7 miliarda euro. Fundusze zarządzane przez EI zainwestowały dotąd 1,1 miliarda euro w 108 firm z różnych branż. Fundusze zakończyły inwestycje w 91 spółkach. Przychody z tytułu inwestycji zakończonych wyniosły 1,3 miliarda euro. Enterprise Investors ma długoletnie doświadczenie i jest wiodącym inwestorem private equity w polskim sektorze handlowym oraz w branży dóbr konsumpcyjnych. Fundusze zarządzane przez EI zainwestowały w sektorze dóbr konsumpcyjnych (w tym w sieci handlowe) 395 milionów euro (1,3 miliarda zł.).

W przeszłości fundusze rozwinęły sieci handlowe firm Emperia/Eldorado (sklepy spożywcze Stokrotka i Groszek) i Apteki Polskie, dostarczyły kapitał na rozwój sieci restauracji Sfinks, sfinansowały ekspansję salonów W. Kruk i Deni Cler, były akcjonariuszami sieci odzieżowej LLP (Reserved, Cropp), a także rumuńskiej sieci supermarketów spożywczych Artima, sprzedanej w ubiegłym roku Carrefour. Fundusze zarządzane przez EI były poza tym właścicielami stworzonej przez polskiego przedsiębiorcę sieci sklepów oferujących artykuły do domu i ogrodu Nomi.

Ostatnio fundusze EI kupiły w całości i z sukcesem rozwijają sieć Sklepów Komfort, oferujących produkty na podłogi. Sieć liczy już ponad 100 sklepów w całej Polsce.

W portfelu Enterprise Investors jest też największa na Słowacji sieć sprzedaży sprzętu RTV/AGD o nazwie Nay. Fundusz private equity zarządzany przez EI ma w spółce 48-procentowy pakiet.


Dodatkowych informacji udzielają:
Agnieszka Kowalska, Partner, Enterprise Investors, tel. 22 458 85 00
Iwona Drabot, Dyrektor ds. Public Relations, Enterprise Investors, tel. 22 458 85 00, e-mail: iwona.drabot@ei.com.pl, www.ei.com.pl