www.adventinternational.pl

Advent International, wiodąca na świecie firma typu private equity, przejęła spółkę LaborMed Pharma od jej założycieli. LaborMed z siedzibą w Bukareszcie zajmuje się produkcją i dystrybucją leków generycznych, specjalizując sie przede wszystkim w leczeniu chorób układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. Ostatnio firma rozpoczęła również sprzedaż szeregu leków dla diabetyków. LaborMed posiada własną spółkę dystrybucyjna, poprzez którą prowadzi sprzedaż bezpośrednia do ponad 80% krajowych aptek i hurtowni.

Firma została utworzona w 1991 r. i uznanie w branży przyniosła jej w dużej mierze jakość działalności badawczo-rozwojowej. Dysponuje najnowocześniejszymi zakładami i laboratoriami, w pełni zgodnymi z wymaganiami UE. Firma posiada osiem hurtowni w całej Rumunii zapewniających dostęp do lokalnych aptek oraz rozpoznawalność na skalę krajowa. Spółka jest zyskowna, a jej ubiegłoroczne przychody szacowane są na ok. 29 mln EUR. LaborMed zatrudnia ok. 500 osób, głównie w działach rozwoju, produkcji, sprzedaży i dystrybucji.

Advent International posiada szerokie doświadczenie w branży farmaceutycznej, zarówno na świecie jak i w Europie Środkowej. W 2003 r. przejął notowana na rumuńskiej giełdzie papierów wartościowych spółkę Terapia i po wycofaniu z publicznego obrotu wspierał jej przemianę z lokalnego producenta leków generycznych w lidera regionu aż do 2006 r., kiedy Terapia została sprzedana spółce Ranbaxy. W ocenie Advent LaborMed prezentuje podobne możliwości rozwoju. Spółka zajmuje obecnie szósta pozycję na rynku rumuńskim. Z jednej strony dysponuje produktami, które nie osiągnęły jeszcze pełnego potencjału sprzedaży, a z drugiej do tej pory miała stosunkowo niewielką liczbę leków przewidywanych do wprowadzenia w najbliższym czasie. Doskonała platforma dystrybucyjna, którą dysponuje spółka, daje możliwości znaczącego wzrostu sprzedaży. Rumuński rynek farmaceutyczny jest jeszcze stosunkowo mało rozwinięty. Roczne wydatki per capita wyniosły na nim w 2006 r. 72 EUR, podczas gdy średnia dla krajów Europy zachodniej wynosi 423 EUR.

Advent wprowadzi do LaborMedu nowy zarząd, w zastępstwie odchodzących na emeryturę założycieli spółki. Członkowie zarządu współpracowali już z Adventem przy inwestycji w Terapie, a obecnie współinwestują w LaborMed wraz z Adventem. Na nowy zarząd składają się następujące osoby: Stephen Stead – prezes, Adi Stroilescu – dyrektor ds. rozwoju działalności i Mircea Ilie – dyrektor finansowy. Stephen Stead niedawno zrezygnował ze stanowiska prezesa największego niezależnego producenta leków generycznych w Polsce – spółki Polpharma, aby pokierować zespołem menadżerskim LaborMedu.

Advent i zespół menadżerski (nabycie LaborMedu jest transakcja typu management buy-in) zamierzają rozwinąć spółkę poprzez wzrost organiczny oraz zakup spółek posiadających uzupełniający asortyment leków specjalistycznych, w ramach konsolidacji sektora. Oprócz tego planowane jest wzmocnienie działu finansowego i marketingu spółki. Komentując przejecie, Emma Popa-Radu – dyrektor biura Advent w Bukareszcie, powiedziała: – Już od jakiegoś czasu poszukiwaliśmy kolejnej firmy farmaceutycznej w regionie. Cieszymy sie, że z sukcesem zakończyliśmy to przejęcie, ponieważ obecnie na tym rynku jest niewiele dostępnych spółek o tak wysokiej jakości. LaborMed posiada dobre, nowoczesne laboratoria, zakłady produkcyjne i magazyny. Wszystko to stanowi podstawę naszych planów rozwoju portfela produktów, rozwinięcia możliwości produkcyjnych i maksymalizacji działalności dystrybucyjnej.

Stephen Stead, nowy prezes LaborMed, dodał: – Bardzo się cieszę z powrotu do Rumunii i ponownego nawiązania współpracy z zespołem Adventu. Uważam za bardzo atrakcyjną możliwość zainwestowania w spółkę o tak dużym potencjale rozwoju oraz jednocześnie poprowadzenia jej zespołu menadżerskiego.

Branża farmaceutyczna jest jedną z branż, w których Advent specjalizuje sie od ponad 20 lat. Oprócz LaborMed w portfelu inwestycyjnym Advent znalazły sie miedzy innymi następujące podmioty: Fada Pharma S.A. – wiodący argentyński producent leków generycznych zakupiony przez Polygon Labs; Viatris – firma produkująca markowe leki generyczne, zakupiona przez Meda; a także Terapia – największy niezależny producent leków generycznych w Rumunii, zakupiony przez Ranbaxy Laboratories Ltd. (Bombaj: RANBAXY).

Advent International inwestuje w Polsce od 10 lat i obecnie posiada w portfelu 3 krajowe firmy: Axtone – wiodącego europejskiego producenta zderzaków kolejowych, Bolix – wiodącego producenta materiałów budowlanych oraz Ultimo – wiodąca firmę zajmującą sie kupnem i windykacją wierzytelności. Za przeprowadzenie transakcji przejęcia LaborMed odpowiedzialni byli ze strony Advent Emma Popa-Radu oraz Sebastian Tcaciuc. Doradcami Advent byli: CMS Cameron McKenna (zagadnienia prawne), Ernst & Young (doradztwo finansowe podatkowe), Marsh (ubezpieczenia) oraz WS Atkins (zaganiania rynkowe). Doradcą strony sprzedającej była firma Raiffeisen Investment (doradcy ds. M&A) oraz Popovici Nitu & Asociatii (zagadnienia prawne). Finansowanie dłużne transakcji zapewniły Bank Austria Creditanstalt oraz Syntaxis Capital.

Założony w 1984 r. Advent International jest jedną z wiodących firm typu private equity na świecie. Posiada biura w 15 krajach na czerech kontynentach. Przez ponad dwadzieścia lat Advent zbudował zespół ponad 100 specjalistów, tworząc międzynarodową platformę inwestycji kapitałowych w krajach Europy Zachodniej i Środkowej, w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i w Azji. Advent skupia sie na możliwościach rozwoju spółek portfelowych na rynku międzynarodowym i wsparciu w zarządzaniu strategicznym. Podstawowe obszary zainteresowania w Europie Środkowej to sektor produkcyjny, usługi dla przedsiębiorstw, telekomunikacja/sektor IT, media, służba zdrowia, usługi finansowe, dobra konsumpcyjne i handel detaliczny.

Od momentu utworzenia firma Advent zgromadziła kapitały o wartości 12 mld USD na inwestycje na rynku private equity i przeprowadziła ponad 200 inwestycji kapitałowych o łącznej wartości ponad 35 mld USD w 35 krajach. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.adventinternational.com W latach 2006 i 2007 Advent International otrzymała następujące nagrody za rozwój projektu i sprzedaż firmy Terapia: Emerging Market Deal of the Year- Buyouts 2007; Large Exit of the Year-Unquote Central & Eastern Europe Private Equity Awards 2007; Emerging Europe Deal of the Year-EVCA/INSEAD/Real Deals Magazine 2006.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: Piotr Wojtaszek NBS Public Relations (22) 826 74 18 pwojtaszek@nbs.com.pl