www.serwis.pap.com.pl

SGAM Eastern Europe Fund, czyli fundusz private equity, który działa na rynkach Europy Wschodniej przejął w lutym większościowy pakiet udziałów w firmie ochroniarskiej Skorpion. SGAM nie podało wielkości pakietu ani wartości transakcji.

Skorpion jest na 4-5 miejscu na polskim rynku firm ochroniarskich, ma "kilka procent" udziału w rynku. Partner w SGAM Jacek Pogonowski powiedział podczas konferencji prasowej, że rok temu wartość polskiego rynku usług ochrony przekroczyła 4,5 mld zł. Na rynku działa jednak ok. 3 tys. licencjonowanych firm ochroniarskich. Analitycy prognozują przejście do modelu niemieckiego, gdzie 25 firm kontroluje połowę rynku. Polski rynek usług ochrony będzie się konsolidował; spodziewany jest też dalszy wzrost popytu na usługi ochroniarskie, średnio 13 proc. rocznie - wynika z prognoz Societe Generale Asset Management (SGAM). Pogonowski poinformował, że w planach Skorpiona są zakupy innych firm z tego rynku. W perspektywie kilkuletniej (ok. 3 lat) SGAM zamierza odsprzedać posiadane akcje innemu inwestorowi lub wprowadzić Skorpiona na giełdę. W ubiegłym roku. przychody Skorpiona wyniosły 100 mln zł. Zysk netto przekroczył 5 mln zł.

SGAM Eastern Europe Fund dysponuje 156 mln euro na inwestycje. Po zakupieniu udziałów w spółce ciastkarskiej Fornetti i inwestycji w spółkę Skorpion, planuje w tym roku jeszcze 1-2 inwestycje w Polsce, a także w Rumunii, Ukrainie i krajach nadbałtyckich. Do końca br. fundusz chce zainwestować 30-40 proc. posiadanych środków.


Źródło: Serwis PAP SA z dn. 2008-02-25, Polski rynek usług ochrony atrakcyjny dla inwestorów, lach/ krf/ jra/.