www.ei.com.pl

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), zainwestował 23 miliony euro w dwie słowackie firmy transportowe STD Slovakia i Donivo MKD. W efekcie transakcji spółki zostaną połączone i będą działać pod nazwą STD Donivo. PEF VI stał się właścicielem 75% kapitału połączonej firmy, mniejszościowy pakiet pozostanie w rękach założycieli. Po połączeniu STD i Donivo będą rozwijać usługi transportowe w Europie Środkowej i Wschodniej.

Transakcja została w części sfinansowana kredytem bankowym. Jej łączna wartość wyniosła 34 miliony euro. Inwestycja Enterprise Investors pomoże sprawnie przeprowadzić fuzję spółek i dalej intensywnie je rozwijać. STD i Donivo planują dodatkową modernizację i zwiększenie floty samochodowej, planują też rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty usług. Połączenie STD i Donivo wymaga zgody słowackiego urzędu antymonopolowego.

STD i Donivo powstały na początku lat 90-tych. Obie spółki bardzo szybko się rozwijały, sukcesywnie umacniając swoje pozycje na Słowacji, gdzie STD jest obecnie drugą co do wielkości firmą w branży. W 1998 roku STD i Donivo weszły na międzynarodowy rynek transportowy. Przystąpienie Słowacji do Unii Europejskiej dało dodatkowy impuls do dynamicznego rozwoju STD i Donivo. Obecnie obie spółki zarządzają flotą 330 samochodów ciężarowych i oferują usługi transportowe największym firmom europejskim. Łączne obroty STD i Donivo wyniosą w tym roku 55 milionów euro.

"STD i Donivo działają na bardzo atrakcyjnym rynku z podstawami do stałego wzrostu. Enterprise Investors widzi dalsze perspektywy dynamicznego rozwoju obu firm po ich połączeniu. Nasza współpraca pomoże STD Donivo zrealizować plan ekspansji w Europie Środkowej i Wschodniej." – powiedział Dariusz Prończuk, Partner Zarządzający w Enterprise Investors, prowadzący inwestycję w STD Donivo.

"Cieszymy się, że zyskaliśmy możliwość współpracy z założycielami obu spółek i ich doświadczonymi zespołami zarządzającymi, które wraz z rozwojem STD Donivo będziemy jeszcze wzmacniać." - dodał Ivan Jakubek, Dyrektor Inwestycyjny z biura Enterprise Investors w Bratysławie.

"Inwestycja Enterprise Investors niesie dla naszych firm korzyści w postaci dodatkowych środków, doświadczenia i wiedzy w zakresie realizacji dalszej strategii. Zainteresowanie, jakie towarzyszy fuzji STD i Donivo potwierdza nasze początkowe założenie odnośnie atrakcyjnych perspektyw wynikających z połączenia naszych firm." - powiedział Jan Drozd, założyciel STD Slovakia.

"Enterprise Investors rozumie naszą wspólną wizję i popiera plan połączenia naszych firm. Jesteśmy przekonani, że przy wsparciu tego inwestora będziemy mogli zaoferować usługi na najwyższym poziomie naszym klientom w całej Europie i, co dla nas bardzo istotne, jeszcze szybciej rozwijać naszą działalność w regionie." – podsumował Roman Donoval, założyciel Donivo MKD.

Jan Drozd i Roman Donoval będą kierować połączoną firmą na stanowiskach – odpowiednio - prezesa i dyrektora wykonawczego.


Enterprise Investors jest jedną z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej grup funduszy private equity. Firma działa od 1990 roku. Łączne środki sześciu funduszy utworzonych przez Enterprise Investors to 1,6 miliarda euro. Fundusze zarządzane przez EI zainwestowały dotąd 1 miliard euro w 106 przedsiębiorstw z różnych branż w Polsce i w innych krajach regionu. Fundusze zakończyły inwestycje w 90 spółkach. Przychody z tytułu inwestycji zakończonych wyniosły 1,3 miliarda euro.  Zakup STD i Donivo jest trzecią inwestycją grupy Enterprise Investors na Słowacji, po inwestycjach w Orange Slovensko (2001 r.) i Nay (2005 r.).


Kontakt:
Enterprise Investors
Dariusz Prończuk, Partner Zarządzający, tel. (22) 458 85 00
Iwona Drabot, Dyrektor ds. Public Relations, tel. (22) 458 85 00

STD Donivo
Jan Drozd, STD Slovakia s.r.o., Vranov n/T, tel.: (+421 57) 486 07 22
Roman Donoval, Donivo MKD s.r.o., Banská Bystrica, tel.: (+421 48) 471 19 99