www.adventinternational.com

Advent International zawiera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nowe transakcje. W ostatnich dniach przejął dwie spółki z sektora materiałów budowlanych: największego w Bułgarii producenta płytek ceramicznych - Grupę KAI oraz czołowego rumuńskiego producenta cegieł i dachówki - Ceramica Iasi.

Obie transakcje są kolejnymi inwestycjami Adventu w sektorze materiałów budowlanych, który w całym regionie dynamicznie rośnie. W 2003 r. Advent dokonał pierwszej inwestycji w tym sektorze w polską spółkę Bolix (chemia budowlana do dociepleń budynków), a w 2005 r. w rumuńską spółkę Dufa Deutek (farby dekoracyjne). - “KAI jest dobrym przykładem współpracy naszego międzynarodowego zespołu. Jeżeli jest to tylko możliwe staramy się wykorzystywać doświadczenia z poszczególnych krajów. Nad tą transakcją pracowały osoby z naszych biur w Pradze, Kijowie i Warszawie." - powiedział Istvan Szoke, partner odpowiedzialny za polskie biuro Adventu.

Przejęcie Grupy KAI:

  • W ostatni piątek Advent International przejął 70% akcji Grupy KAI
  • Spółka jest największym w Bułgarii producentem płytek ceramicznych (płytki ścienne i podłogowe, gresy, dekoracje ceramiczne)
  • Produkcja: ok. 14 mln m kw. płytek rocznie, w dwóch nowoczesnych zakładach produkcyjnych
  • Grupa posiada własne złoże gliny (główny surowiec produkcyjny)
  • Zatrudnienie – ok. 1000 osób
  • Pozycja rynkowa – lider, produkty dobrej jakości – środkowa i wyższa półka
  • Plany rozwoju: podwojenie mocy produkcyjnych do ok. 30 mln m kw. płytek rocznie, utrzymanie pozycji lidera na rynku bułgarskim, ekspansja międzynarodowa (najważniejsze rynki eksportowe w pierwszym etapie to Grecja i Rumunia)

Przejęcie Ceramica Iasi:

  • W minionym tygodniu Advent International przejął również 70% akcji spółki Ceramica Iasi. Wartość transakcji (łącznie z inwestycjami, które zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie) to 35 mln €
  • Ceramica Iasi jest czołowym w Rumunii producentem cegły i dachówek (firma założona w 1967 r.)
  • Dzienna produkcja – ok. 450 ton cegły i 50 ton dachówki. W przygotowaniu nowe linie produkcyjne, które znacząco zwiększą moce.
  • Spółka jest rentowna, spodziewane przychody w 2007 r. na poziomie 15 mln €
  • Doskonałe warunki rynkowe – boom na rynku budowlanym w Rumunii i całym regionie, niewystarczające moce produkcyjne
  • Plany rozwoju: dalsze wzmocnienie pozycji rynkowej w Rumunii, osiągnięcie czołowej pozycji w regionie (rozwój eksportu do krajów ościennych). Kolejne inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych. Rozwój oferty, sieci sprzedaży, logistyki.

_________________
Advent International – dodatkowe informacje
Advent International to jedna z czołowych na świecie firm zarządzających funduszami typu private equity. Biura Spółki działają w 15 krajach, na 4 kontynentach. Od momentu rozpoczęcia działalności w Europie Środkowej Advent dokonał 32 inwestycji. W Polsce Advent International obecny jest od 1995 r. (biuro otwarte w 1998 r.). Wśród zakończonych inwestycji wymienić można Star Foods (wiodący producent i dystrybutor słonych przekąsek) oraz Euronet (międzynarodowy operator bankomatów). Obecnie w portfelu znajdują się takie spółki jak Bolix (wiodący krajowy producent materiałów budowlanych), Ultimo (wiodąca firma zajmująca się kupnem i windykacją wierzytelności) oraz Kamax (największy w Polsce producent zderzaków kolejowych).