www.innovacap.com

Innova Capital oraz Żeleźnik Industrie Consulting GmbH ogłosiły przejęcie przez Rudolf Weinberger Holding GmbH 100% akcji DONAKO S.A.

Rudolf Weinberger Holding GmbH (“RWH"), właściciel Eisenwerk Sulzau-Werfen R. & E. Weinberger AG ("ESW"), austriackiego przedsiębiorstwa odlewniczego specjalizującego się w produkcji wysokiej jakości cylindrów stalowych, ogłosił 4 marca 2013r. nabycie 100% akcji DONAKO S.A. ("DONAKO") od Innova Capital oraz Żeleźnik Industrie Consulting GmbH. DONAKO jest wiodącym niezależnym producentem wysokiej jakości komponentów i narzędzi specjalnych do maszyn elektrycznych oraz silników przemysłowych. Innova Capital należy do czołówki środkowoeuropejskich funduszy typu private equity inwestujących w segmencie średnich przedsiębiorstw. Żeleźnik Industrie Consulting GmbH jest holdingiem należącym do Franciszka Żeleźnika, przewodniczącego Rady Nadzorczej i współzałożyciela DONAKO.

"Transakcja jest częścią strategii Rudolf Weinberger Holding i ESW związanej z ekspansją na nowe rynki i obszary geograficzne“ powiedział prezes ESW Rudolf Weinberger. "DONAKO doskonale wpasowuje się w tę strategię, ponieważ jest ekspertem w precyzyjnym przetwarzaniu stali elektromagnetycznej, o czym świadczy współpraca z największymi na świecie producentami urządzeń wykorzystywanych w energetyce."

"Głęboko wierzę, że doświadczenie w wytwarzaniu komponentów do produkcji maszyn energetycznych oraz wykwalifikowana kadra pracownicza DONAKO umożliwią RWH sprawne wejście do Polski. Już na wczesnym etapie procesu sprzedaży zauważyliśmy, że RWH posiada zarówno odpowiednie podejście do spółki, jak i wizję przyszłości DONAKO, co wpłynęło na wzajemne zaufanie i doprowadziło w konsekwencji do zamknięcia transakcji. Chcę podziękować zarządowi DONAKO, a szczególnie prezesowi Lechowi Wierzchowskiemu, za lata owocnej współpracy i wysiłku oraz życzę całemu zarządowi DONAKO wszystkiego najlepszego z nowym właścicielem spółki." powiedziała Joanna Simonowicz, Dyrektor Zarządzający w Innova Capital.

"Obecni właściciele zakończyli swój okres inwestycyjny po sfinalizowaniu znaczącego programu inwestycyjnego i zapewnieniu przyszłego wzrostu przychodów. Jest to dla mnie symboliczna chwila. Znam DONAKO od początku swojej kariery zawodowej, jako pracownik, prezes oraz właściciel i mocno wierzę, że Rudolf Weinberger Holding ze swoją wizją oraz doświadczeniem w zakresie obróbki metali jest odpowiednim nowym właścicielem dla DONAKO. Witamy we Wrocławiu!" powiedział Franciszek Żeleźnik, przewodniczący Rady Nadzorczej i współzałożyciel DONAKO.

DC Advisory i Greenberg Traurig doradzały Innova Capital oraz Żeleźnik Industrie Consulting GmbH, odpowiednio, jako doradca finansowy oraz doradca prawny.

Grant Thornton i CMS Reich-Rohrwig Hainz doradzały Rudolf Weinberger Holding GmbH, odpowiednio, jako doradca finansowy oraz doradca prawny.


Więcej informacji na stronach internetowych www.esw.co.at oraz www.innovacap.com.


Rudolf Weinberger Holding GMBH
Rudolf Weinberger Holding GMBH jest właścicielem Eisenwerk Sulzau-Werfen R. & E. Weinberger AG, austriackiego przedsiębiorstwa odlewniczego założonego w 1770 roku, które specjalizuje się głównie w produkcji wysokiej jakości cylindrów stalowych. Spółka jest w posiadaniu rodziny Weinberger od 1899 roku. Więcej informacji na stronie internetowej www.esw.co.at.

Innova Capital
Innova Capital to wiodący środkowoeuropejski fundusz typu private equity inwestujący w segmencie średnich przedsiębiorstw. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1994 r. do chwili obecnej Innova zainwestowała blisko 500 mln EUR w 40 przedsiębiorstw działających w 10 krajach regionu. W 2010 r. magazyn Unquote wyróżnił Innova Capital nagrodą Funduszu Roku Europy Środkowo-Wschodniej za uruchomienie swojego piątego funduszu – Innova/5. Więcej informacji na stronie internetowej www.innovacap.com.

Żeleźnik Industrie Consulting GmbH
Żeleźnik Industrie Consulting GmbH jest holdingiem należącym do Franciszka Żeleźnika, przewodniczącego Rady Nadzorczej i współzałożyciela DONAKO.

DONAKO S.A.
Znajdujące się we Wrocławiu, DONAKO S.A. jest wiodącym niezależnym producentem wysokiej jakości komponentów i narzędzi specjalnych do maszyn elektrycznych oraz silników przemysłowych. Przedsiębiorstwo posiada długoletnie doświadczenie w przetwarzaniu stali elektromagnetycznej, w tym będąc spółką zależną ABB oraz Alstom. DONAKO dostarcza swoje komponenty globalnym producentom generatorów energii wodnej, wiatrowej i elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi. Oferta firmy obejmuje również konstrukcje spawane oraz usługi inżynieryjne dla maszyn elektrycznych. Więcej informacji na stronie internetowej www.donako.com.pl.


Kontakt dla mediów:

Joanna Simonowicz
Innova Capital
Tel: +48 22 544 94 00
email: jsimonowicz@innovacap.com

Stefan Bogucki
Grayling
Tel: +48 22 536 04 46
Tel: +48 600 891 615
email: stefan.bogucki@grayling.com