www.bridgepoint.eu

Dr Gerard, polski producent markowych ciastek oraz dostawca produktów pod markami własnymi sieci handlowych, został przejęty przez Bridgepoint od francuskiej grupy Poult. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Założona w 1993 roku spółka jest dziś wiodącym na rynku polskim producentem ciastek, sprzedającym swoje wyroby poprzez wszystkie kanały sprzedaży detalicznej. Dr Gerard posiada na terenie Polski trzy zakłady produkcyjne, w których zatrudnia ponad 950 pracowników. W ostatnich latach spółka rozwinęła również działalność eksportową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zmieniając się ze spółki o zasięgu lokalnym w znaczącego międzynarodowego gracza. Dr Gerard oferuje swoim klientom szeroki wachlarz najwyższej jakości ciastek we wszystkich kategoriach produktowych.

Polski rynek ciastkarski jest rozdrobniony. Do czterech największych graczy należy nieco więcej niż trzecia jego część. Prognozy przewidują wzrost rynku w tempie 6% rocznie. Wśród najważniejszych czynników tego wzrostu wymienia się wprowadzanie nowych produktów i rosnącą, zmierzającą do poziomów obserwowanych w Europie Zachodniej konsumpcję, jak również innowację produktową, która stanowi kluczową siłę Dr Gerarda.

Prezes spółki Dr Gerard, Jarosław Zawadzki powiedział: "Nie możemy się doczekać rozpoczęcia współpracy z nowym partnerem finansowym, który wspiera nasze ambicje dotyczące wzrostu międzynarodowego, oraz uczynienia ze spółki lidera na rynku rodzimym poprzez oferowanie wszystkim kanałom detalicznym najlepszych produktów oraz wysokiej jakości obsługi. Mamy szeroki wachlarz możliwości dalszego wzmocnienia naszych marek oraz rozwoju spółki. Chcemy się skupić na tym, aby w pełni te możliwości wykorzystać".

Khai Tan, partner odpowiedzialny za działalność Bridgepoint w Europie Środkowo-Wschodniej, dodał: "Dr Gerard awansował do roli wiodącego gracza i już w tej chwili jest dobrze pozycjonowany do dalszego długoterminowego wzrostu na swoim rynku. Wzrost ten będzie nadal bazował na skutecznej strategii Dr Gerarda prowadzenia działalności w oparciu o wiele kanałów sprzedaży. Zróżnicowane i innowacyjne produkty, oferujące atrakcyjny stosunek jakości do ceny, silna pozycja preferowanego przez klientów partnera handlowego oraz efektywność operacyjna sprawiają, że Dr Gerard będzie w stanie umocnić swoją pozycję w Polsce oraz zbudować silną międzynarodową platformę w Europie Środkowo-Wschodniej.

Doradcami Bridgepoint przy transakcji byli: Lazard, Raiffeisen Investment i Navigator Capital (doradztwo transakcyjne), Ernst &Young (due diligence finansowe i podatkowe), Dentons (doradztwo prawne), Environ (due dilligence środowiskowe), Roland Berger (due diligence komercyjne), Marsh (ubezpieczenia), Newton (due diligence operacyjne).


Dodatkowe informacje:
James Murray
Bridgepoint
Tel: + 44 207 432 3555
james.murray@bridgepoint.eu

O spółce Dr Gerard
Podstawą działalności spółki Dr Gerard (do kwietnia 2011 funkcjonującej pod nazwą Lider’S-KG) jest produkcja ciastek oraz wyrobów czekoladowych, których doskonała jakość jest rezultatem połączenia tradycyjnej produkcji "słodkich“ produktów z najbardziej zaawansowaną technologią dostępną obecnie na rynku. Założona w roku 1993 w miejscowości Lipiny Stare spółka Dr Gerard jest dziś jednym z największych i najważniejszych producentów wyrobów cukierniczych w Polsce. Początkowo skromna oferta spółki obejmowała jedynie cztery rodzaje kruchych ciasteczek i małych okrągłych pierniczków. W sprzyjających warunkach gospodarki rynkowej firma rozwijała się dynamicznie. Zainstalowanie półzautomatyzowanej linii pozwoliło firmie wprowadzić do sprzedaży 50 nowych rodzajów ciasteczek, które do dziś cieszą się dużym powodzeniem wśród konsumentów. W roku 1999 w spółce rozpoczął się intensywny proces modernizacji. Obecnie firma posiada w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, a asortyment produkowanych wyrobów obejmuje ponad 200 pozycji.

O Bridgepoint
Bridgepoint to wiodąca międzynarodowa grupa private equity, koncentrująca się na inwestowaniu w działające na atrakcyjnych rynkach, dobrze zarządzane spółki o dużym potencjale wzrostu wartości w drodze wzrostu organicznego lub akwizycji. Pozyskawszy dotąd od swoich inwestorów kapitał w wysokości ponad 12 miliardów EUR, fundusz szczególnie interesują inwestycje w sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa będące liderami swoich rynków, oferujące duży potencjał wzrostu przez rozwój i poprawę efektywności operacyjnej.

Firma inwestuje w sześć głównych sektorów: usług dla biznesu, dóbr konsumpcyjnych, usług finansowych, opieki medycznej, przemysłu oraz mediów i nowoczesnych technologii. Bridgepoint posiada biura w całej Europie, tj. we Frankfurcie, w Istambule, Londynie, Luksemburgu, Madrycie, Mediolanie, Paryżu oraz Warszawie, oraz stanowiące wsparcie dla spółek należących do funduszu biuro w Szanghaju. W chwili obecnej Bridgepoint inwestuje środki z funduszu Bridgepoint Europe IV wartości 4,8 mld EUR.