www.ei.com.pl

Polish Enterprise Fund VII (PEF VII), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors odkupił od Budimex SA 100% udziałów w spółce Danwood, jednej z największych i najdynamiczniej rozwijających się europejskich firm wyspecjalizowanych w produkcji domów gotowych. Wartość transakcji wyniosła 238 milionów złotych.

Danwood jest producentem domów z elementów prefabrykowanych, przy których wytwarzaniu wykorzystuje nowoczesną technologię, cieszącą się popularnością w Niemczech i Skandynawii. Spółka ma siedzibę, fabrykę oraz dział projektowo-badawczy w Bielsku Podlaskim i Białymstoku. W 2012 roku firma wybudowała 565 domów, generując przychody na poziomie 315 milionów złotych. Danwood ma wiodącą pozycję na rynku niemieckim, na który trafia 91% produkcji, a który jest największym europejskim rynkiem domów gotowych. Spółka kontroluje wszystkie kluczowe obszary łańcucha wartości: od etapu projektowania, przez produkcję elementów prefabrykowanych, sprzedaż, do etapu budowy i wykończenia domów.

"Widzimy duży potencjał rozwojowy spółki, która sprzedając wysokorozwinięty technologicznie produkt, z sukcesem buduje swoją pozycję na najbardziej wymagających rynkach europejskich. Wierzymy, że przy naszym wsparciu będzie mogła się ona dalej dynamicznie rozwijać." – powiedział Sebastian Król, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za transakcję, uzasadniając decyzję funduszu. "Kluczem do sukcesu jest bardzo kompetentny zespół zarządzający, który razem z nami będzie budował wartość firmy." – dodaje.

"Domy prefabrykowane są rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością w całej Europie. Dzieje się tak, ponieważ są one przyjazne środowisku, energooszczędne i ekonomiczne w eksploatacji, a ich budowa zajmuje mniej czasu, i pochłania mniej pieniędzy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych technologii." - tłumaczy specyfikę rynku Jarosław Jurak, prezes Danwood.

Spółka będzie koncentrować się na rozwoju organicznym i budowaniu pozycji lidera na kluczowych rynkach zbytu. "Będziemy umacniać swoją pozycję w pozostałych krajach niemieckojęzycznych, czyli w Austrii i Szwajcarii. Zamierzamy również wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie zdobyte w Niemczech i Skandynawii, by budować coraz więcej domów w Polsce." – powiedział pan Jurak.

Enterprise Investors jest najstarszą i jedną z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej grup funduszy private equity i venture capital. Firma działa od 1990 roku. Łączne środki ośmiu funduszy inwestycyjnych utworzonych przez Enterprise Investors przekroczyły 2 miliardy euro. Do tej pory fundusze zarządzane przez Enterprise Investors zainwestowały łącznie 1,6 miliarda euro w 131 spółek z różnych sektorów gospodarki. Przychody ze 102 zakończonych inwestycji przekroczyły 2 miliardy euro.


Więcej informacji udzielą:
Sebastian Król, partner
Anna Czywczyńska, konsultant PR
tel.: +48 22 458 8500
www.ei.com.pl