www.innovacap.com

Fundusz Innova/5, L.P., zarządzany przez Innova Capital, (działając poprzez spółkę celową Innova Phoenix S.a.r.l.), zakupił 100% w Rieber Foods Polska S.A. (“Delecta"). Transakcja ta była ściśle powiązana z podpisaną wcześniej przez fundusz z Bakalland S.A. umową warunkową na mocy, której po zamknięciu transakcji nabycia Delecty (uwarunkowanej zgodą UOKiK) dojdzie do połączenia obu firm. Oprócz sfinansowania nabycia Delecty, fundusz Innova Capital zasili Bakalland również nowym kapitałem w wysokości 20 milionów złotych. Dzięki temu zmieni się korzystnie struktura bilansu, a połączona grupa pozyska znanego i cenionego Inwestora - co stworzy dobrą platformę konsolidacyjną na przyszłość.

Transakcja umożliwia połączenie dwóch średniej wielkości spółek, w jeden organizm, o zupełnie nowej skali działalności. Wartość sprzedaży połączonych spółek wzrośnie skokowo. Należy przy tym podkreślić, że nie ma ryzyka kanibalizacji produktów, jako że portfele produktowe obu spółek nie pokrywają się.

Mariaż 200 letniej tradycji włocławskich zakładów, znanej i lubianej polskiej marki Delecta, z polską firmą Bakalland, której założyciele rozpoczęli realizację swoich marzeń niewiele ponad 20 lat temu jest wspaniałym przykładem, że polskie marki mogą łączyć swoje potencjały. Przykład ten ukazuje możliwości, jakie ciągle istnieją na polskim rynku.

W wyniku połączenia dwóch spółek, których portfel produktowy jest komplementarny, powstanie przedsiębiorstwo, którego skala umożliwi dalszy dynamiczny rozwój. Połączone zostaną organizacje, których pozycja rynkowa jest znacząca w swoich kategoriach, a jednocześnie poprzez wzajemne uzupełnianie oferty produktowej, łączyć się będą idealnie pasujące do siebie kategorie. Możliwości wzajemnego promowania kategorii pokrewnych takich jak bakalie oraz dodatki do pieczenia są praktycznie nieograniczone. Okazje użytkowania bakalii, mimo trendu przekąskowości ciągle są w znacznym stopniu związane z wypiekami. Produkty obydwu firm "sąsiadują" ze sobą na półkach sklepowych.

Marka Bakalland jest niekwestionowanym liderem na rynku bakalii. Delecta cieszy się pozycją lidera bądź wicelidera w większości kategorii, w których operuje. Obydwie marki są znakomicie przyjmowane przez konsumentów, i mają doskonałą rozpoznawalność. Dołączenie firmy Delecta do grupy Bakalland jest znakomitą okazją i szansą na dalszy rozwój firmy.