www.ei.com.pl

Wilno, 29 czerwca 2017 – Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, podpisał umowę w sprawie sprzedaży całego pakietu akcji spółki Novaturas, największego biura podróży w krajach bałtyckich. Kupującym jest Itaka Holdings, największa turystyczna korporacja w Polsce i największy touroperator w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • Wartość potencjalnej transakcji nie została ujawniona;
  • Transakcja wymaga zgody litewskiego urzędu antymonopolowego.

W 2007 roku za 40 milionów EUR PEF VI objął 71% akcji spółki Novaturas inwestując w jej dalszy rozwój. Dziś Novaturas jest liderem rynku touroperatorów na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jego niezawodność i reputacja wśród klientów w połączeniu z dobrą sytuacją makroekonomiczną i rosnącą konsumpcją wewnętrzną w krajach bałtyckich pomogły spółce stać się graczem numer jeden w regionie. Novaturas oferuje szeroką gamę produktów, w skład której wchodzą pakiety wakacyjne, wycieczki objazdowe oraz wyjazdy narciarskie. Zróżnicowany portfel kierunków obejmuje wszystkie popularne miejsca wypoczynku, takie jak Turcja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie i Grecja, a także zimowe wyjazdy do Włoch i Francji. W 2016 roku spółka odnotowała przychody w wysokości 102 milionów EUR.

Itaka jest niekwestionowanym liderem na polskim rynku turystycznym i największym touroperatorem w Europie Środkowo–Wschodniej. W ciągu 28 lat działalności Itaka podejmowała pionierskie działania na polu rozwijającego się rynku podróży zagranicznych. Wiodącą pozycję Itaki na polskim rynku potwierdzają wyniki osiągnięte przez firmę za rok 2016: obrót - 1,815 miliarda PLN, skonsolidowany zysk brutto – 64 miliony PLN i 637.000 obsłużonych klientów. Itaka ma 170 salonów firmowych w Polsce i 3 za granicą oraz ponad 1.000 punktów agencyjnych.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła osiem funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2 miliardy EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 1,7 miliarda EUR w 137 spółek działających w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 123 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 3,4 miliarda EUR.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Enterprise Investors:
Sebastian Król, Partner
Anna Czywczyńska, Konsultant PR
tel.: +48 22 458 8500
www.ei.com.pl
Itaka:
Piotr Henicz, Wiceprezes
tel.: +48 77 44 29 202
e-mail: media@itaka.pl