Źródło: www.innovacap.com

Innova Capital, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, obejmie blisko 75% udziałów w polskiej firmie Profim, wiodącym w Polsce oraz jednym z czołowych producentów na rynku siedzisk biurowych w Europie.

To kolejna transakcja doświadczonego inwestora private equity, wspierająca jednego z polskich, branżowych liderów w dalszym dynamicznym rozwoju. Dzięki inwestycji w spółkę, Innova Capital zyskuje ekspozycję w jednym z najatrakcyjniejszych polskich sektorów eksportowych.

Innova Capital podpisała umowę nabycia ok. 75% udziałów w spółce Profim sp. z o.o. Transakcja ma zostać zamknięta na przełomie II-go i III-go kwartału 2017 roku, po otrzymaniu zgody UOKiK. Strony nie ujawniają wartości transakcji. Dwóch z dotychczasowych założycieli Profim, w tym Prezes Ryszard Rychlik, pozostanie udziałowcami w spółce. Jest to już dziesiąta transakcja sukcesji założycieli zrealizowana w ostatnich latach przez fundusz Innova Capital – podobny, sprawdzony model współpracy został zastosowany również w inwestycjach m.in. w spółki Dom Finansowy QS, Marmite, Neomedic, Mercor czy Donako.

„Jesteśmy bardzo dumni, że staliśmy się większościowym udziałowcem w tak nowoczesnej i perspektywicznej firmie, jaką jest Profim. W ramach naszej strategii inwestujemy w spółki, będące liderami w swoich branżach, które stanowią wizytówkę Polski za granicą. Doceniamy ogromny sukces, który Spółka osiągnęła w ciągu ostatnich 25 lat, w tym w szczególności objęcie wiodącej pozycji na rynku polskim oraz sukces w promocji polskiej marki Profim na wymagającym rynku niemieckim. Chcemy wspomóc firmę w realizacji ambitnych planów rozwoju na wzrostowych rynkach eksportowych, współpracując jednocześnie z jej założycielami. Tego typu model współpracy należy do specjalności Innova Capital” – powiedział Andrzej Bartos, Senior Partner Innova, który nadzorował inwestycję.

Głównym celem Profim jest wzmocnienie pozycji lidera na rynku siedzisk biurowych w Polsce oraz zbudowanie silnej pozycji marki Profim na kluczowych rynkach europejskich. Obecnie firma jest jednym z dwóch największych krajowych producentów siedzisk biurowych oraz zajmuje pozycję w pierwszej dziesiątce największych graczy na rynku niemieckim – najbardziej konkurencyjnym rynku mebli biurowych w Europie.

„Współpraca z Innova Capital to wielka szansa dla firmy na szybsze zrealizowanie zakładanych celów, przy współudziale profesjonalnego partnera. Dalsze innowacje produktowe, budowanie wartości eksportu Profim i szybkie wejście na kolejne rynki zagraniczne wymagają kapitału i doświadczenia. Dlatego też widzimy olbrzymią wartość w zaangażowaniu Innova Capital na tym etapie rozwoju firmy” – powiedział Ryszard Rychlik, prezes Profim.

Spółka stale zwiększa przychody z eksportu, wprowadzając nowe modele siedzisk opracowane przy udziale czołowych projektantów, zarówno polskich jak i zagranicznych. W 2016 r. przychody ze sprzedaży Profim wyniosły ok. 470 mln zł, z czego ponad 70 proc. stanowiła sprzedaż zagraniczna. Obecnie, sieć sprzedaży Spółki obejmuje współpracę z ponad 1000 dealerów w 30 krajach.

 

O Profim:
Firma Profim jest jednym z czołowych producentów na rynku siedzisk biurowych w Europie. Od 25 lat tworzy produkty odpowiadające najwyższym normom pod względem ergonomii, jakości i wzornictwa, wyznaczając standardy zdrowego i efektywnego miejsca pracy biurowej. W ciągu ćwierć wieku działalności firma stworzyła blisko 100 kolekcji siedzisk we współpracy z czołowymi projektantami, specjalizującymi się w kreacji mebli biurowych. Profim wprowadza na rynek około 120 000 produktów miesięcznie. Sieć sprzedaży spółki obejmuje współpracę z 1 100 dealerami w 30 krajach. W 2016 r. przychody ze sprzedaży Profim wyniosły ok.470 mln zł, z czego ponad 70 proc. stanowiła sprzedaż zagraniczna.

www.profim.pl