www.innovacap.com

Innova Capital, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, przejmuje 75% udziałów w Inelo i OCRK, spółkach, dostarczających własne rozwiązania technologiczne w zakresie zarządzania czasem pracy kierowców w branży transportowej. Dzięki przeprowadzonej transakcji, fundusz zyskuje też ekspozycję na atrakcyjnym rynku rozwiązań telematycznych.

20 października br. Fundusze zarządzane przez Innova Capital podpisały umowę nabycia 75% udziałów Inelo Sp. z o. o. i OCRK Sp. z o. o. S.k. Założyciele Inelo i OCRK, Jakub Gieruszczak i Mirosław Stocerz, pozostają mniejszościowymi udziałowcami w spółkach. To jedenasta transakcja oparta na modelu sukcesji założycieli, w których Innova Capital staje się ważnym partnerem dla polskich przedsiębiorców.

„Zgodnie z realizowaną strategią, poszukujemy spółek o mocnej pozycji rynkowej, które zapewnią nam atrakcyjny zwrot z inwestycji. Inelo i OCRK to liderzy w skali europejskiej, z unikatowym know-how i własnym rozwiązaniem technologicznym w zakresie analizy i zarządzania czasem pracy kierowców oraz atrakcyjną pozycją na dynamicznie rosnącym rynku telematyki. Jesteśmy dumni, że stajemy się udziałowcem, w tak perspektywicznej grupie.” – powiedziała Magdalena Magnuszewska, Partner Innova Capital, która nadzorowała inwestycję. „Wierzymy, że w oparciu o silne fundamenty, know-how i technologi grupa będzie kontynuowała dynamiczny wzrost, również na rynkach międzynarodowych” – podsumowała Magdalena Magnuszewska.

Inelo i OCRK dostarczają kompleksowe rozwiązania dla branży transportowej, w zakresie zarządzania czasem pracy kierowców oraz telematyki. Doskonała pozycję rynkową potwierdza dynamiczne tempo rozwoju biznesu (~30% historyczny CAGR przychodów), natomiast oparcie w dużej mierze o subskrypcyjne przychody oraz własną technologie umożliwia skalowalność biznesu. Aktualnie z oprogramowania Inelo korzystają służby kontrolne z 15 krajów Unii Europejskiej, grupa zbudowała też szczególnie silną pozycję w obszarze zarządzania czasem pracy i telematyki dla małych i średnich flot.

„Podczas 15 lat obecności na rynku zbudowaliśmy lidera w obszarze zarządzania czasem pracy kierowców zarówno wśród firm transportowych jak i służb kontrolnych w Europie. Wsparcie doświadczonego partnera, jak Innova Capital to dla nas duża szansa na dalszy rozwój zarówno pod względem dywersyfikacji oferty, jak i skali biznesu. Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie funduszu pozwoli rozwinąć naszą działalność i pozyskać nowych partnerów, działających na wielu międzynarodowych rynkach” – powiedział Jakub Gieruszczak.

W 2016 roku łączne przychody grupy wyniosły 58 milionów złotych. Z oferty korzysta ponad 10 000 klientów i 3 500 pracowników instytucji kontrolnych. Przedstawiciele spółek doradzają Komisji Europejskiej i prowadzą szkolenia dla inspekcji transportowych, policji i innych służb kontrolnych. Grupa zatrudnia ponad 450 pracowników.

Usługi doradcze w procesie transakcyjnym po stronie sprzedającego świadczyli: PwC (doradca wiodący M&A) oraz kancelaria Gessel, zaś po stronie Innova: PwC (due diligence finansowe i podatkowe)), BCG oraz kancelaria Weil.

O OCRK
Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to wiodąca na polskim rynku firma outsourcingowa z doświadczeniem od 2002 roku, zajmująca się rozliczaniem czasu pracy kierowców w oparciu o własny software. Zatrudnia ponad 260 ekspertów i specjalistów m.in. prawa pracy i prawa transportowego Polski i Unii Europejskiej, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży transportowej. OCRK, dbając o interesy swoich klientów, na bieżąco obserwuje sytuację prawną i gospodarczą w zakresie logistyki i transportu w Europie, kładąc szczególny nacisk na wysoką jakość i kompleksowość świadczonych usług.
www.ocrk.pl

O Inelo
Inelo to producent najwyższej jakości oprogramowania do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców oraz developer rozwiązań telematycznych, dedykowanych dla branży transportowej. Świadczy także usługi szkoleniowe i doradcze dla firm z branży transportowej. Spółka zatrudnia ponad 190 osób w czterech obszarach: Sprzedaż, Programowanie/IT, Usługi i Administracja.
www.inelo.pl