www.blackpearls.vc

Gdańsk, December 14, 2017

Należąca do PHK HemPoland jest pierwszą w Polsce prywatną firmą, która uzyskała licencję i rozpoczęła prowadzenie upraw i przetwórstwa konopi włóknistych. Firma produkuje m.in. ekstrakty z konopi charakteryzujące się wyjątkową jakością pod względem gwarancji zachowania parametrów dotyczących stężeń CBD, kannabinoidów, terpenoidów i flawonoidów. W trakcie trwania inwestycji, HemPoland wprowadził na rynki europejskie (m.in. w Holandii i Szwajcarii) serię produktów Cannabi Gold - suplementów diety na bazie złotych ekstraktów z konopi włóknistych z wysoką zawartością kannabinoidów. Firma rozpoczęła także współpracę ze strategicznym dystrybutorem w Stanach Zjednoczonych i wdrożyła zintegrowany system zarządzania procesami hodowli i produkcji.

Black Pearls VC zainwestował w PHK, właściciela marki HemPoland, w czerwcu 2015 roku, a wehikułem finansowania transakcji był fundusz Black Pearls Seed Fund. Inwestycja w PHK była współfinansowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
- Współpraca z PHK to nie tylko satysfakcja z inwestycji udanej pod względem finansowym. - komentuje Alexander Lubański, Partner Zarządzający w Black Pearls VC. -  HemPoland odbudowuje kiedyś bardzo rozwiniętą w Polsce gałąź przemysłu dzięki innowacyjnemu podejściu do przetwórstwa i skutecznej strategii rynkowej. Cieszymy się, że mogliśmy w tym uczestniczyć.

W ostatnich latach mamy do czynienia z trendem wzrostowym jeśli chodzi o wykorzystanie konopi włóknistych nie tylko w zakresie suplementacji, ale również w branży medycznej, spożywczej i budowlanej, zarówno w Polsce jak i na świecie. - mówi Łukasz Mańkowski, Dyrektor Inwestycyjny w Black Pearls VC. - Będziemy dalej obserwować ten odradzający się sektor i jesteśmy zainteresowani kolejnymi inwestycjami w tym obszarze.

Uprawa i przetwórstwo konopi mają w Polsce bogatą tradycję sięgającą okresu przed Drugą Wojną Światową, kiedy to prowadzono pierwsze badania dotyczące upraw, technologii przerobu, czy produkcji włókien. W latach 60-tych, uprawy konopi prowadzone były już na areałach o powierzchni 30 tys. hektarów (dla porównania, obecnie średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym wynosi wynosi 10,56 ha), jednak kolejne lata przyniosły ograniczenie upraw i ich spadek praktycznie do zera w pierwszej dekadzie XXI w.
Uprawiane w Polsce odmiany konopi są odmianami zawierającymi  poniżej 0,2% substancji psychoaktywnej THC i uprawa ich nie stanowi zagrożenia narkotycznego, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005r. (Dz. U. Nr 179, poz. 1485).

Black Pearls VC jest firmą venture capital zarządzającą funduszami typu seed oraz post-seed, koncentrującą się na wspieraniu innowacji poprawiających jakość ludzkiego życia (Life Quality Technologies).  Black Pearls VC pomaga najlepszym przedsiębiorcom i naukowcom w budowaniu firm o globalnym zasięgu, wspierając ich projekty m.in. z obszarów deep tech i enterprise software, digital healthcare, inteligentnych systemów transportowych. Od 2016 roku firma jest członkiem organizacji Invest Europe, uczestniczy także w Kauffman Fellows. - elitarnym programie edukacyjnym dla menedżerów VC działających w globalnej perspektywie. W 2017 roku Black Pearls VC zainwestował w projekty: Green Goods, FindAir, Autenti.

Więcej informacji na stronie: blackpearls.vc
lub za pośrednictwem:
Marcin Popiel
Tel: +48 732 681 351
E-mail: mpo@blackpearls.vc