www.blackpearls.vc

16 stycznia 2018

Wykorzystujący technologie przemysłowego internetu rzeczy i fog computing na potrzeby branży energetycznej, iGRID Technology, pozyskał w grudniu 2017 roku kolejnego inwestora - Black Pearls VC, który wesprze rozwój projektu kwotą 3 mln PLN. W 2017 roku iGRID testował swoje rozwiązania m.in. na infrastrukturze sieciowej Tauron Dystrybucja S.A, w ramach programu ScaleUP Pilot Maker. Dzięki obiecującym efektom pilotażu, z końcem ubiegłego roku TAURON i iGRID podpisały umowę o kontynuowaniu współpracy w 2018 roku.

iGRID to spółka tworząca rozwiązania internetu rzeczy dedykowane dla energetyki dystrybucyjnej, przemysłowych odbiorców energii i fotowoltaiki. Dzięki autorskiej technologii bezprzewodowych sensorów oraz rozproszonej architekturze informatycznej (fog computing), iGRID dostarcza operatorom sieci energetycznych i właścicielom instalacji fotowoltaicznych dokładne i aktualne dane dotyczące stanu infrastruktury przesyłu i efektywności wytwarzania energii, a także raportuje wystąpienia awarii oraz wskazuje miejsca ich powstania. Założycielem spółki iGRID jest dr inż. Ryszard Bednarz, który wraz z mgr inż. Kamilem Kozakiem i mgr inż. Wiesławem Kot, wykreowali wizję rozwoju inteligentnych sieci energetycznych w oparciu o rozproszoną infrastrukturę informatyczną. Ich zdaniem taka architektura stanowi znacznie wydajniejszą i skuteczniejszą w zakresie cyberbezpieczeństwa alternatywę dla scentralizowanych rozwiązań opartych na chmurach obliczeniowych.

Tworząc iGrid Technology udało się zebrać wyjątkowy zespół ludzi, którzy dostrzegli na progu IV rewolucji przemysłowej szansę na stworzenie zaawansowanej technologicznie firmy w bardzo wymagającej branży energetycznej. Cieszę się, że taką szansę widzą także nasi Inwestorzy. Inwestycja Black Pearls VC umożliwi spółce dalszy rozwój produktów oraz wejście w fazę intensywnego wzrostu sprzedaży - mówi dr inż. Ryszard Bednarz, CEO iGRID.

Black Pearls VC zainwestował w projekt iGRID 3 mln PLN z funduszu LQT Fund II, (LQT- Life Quality Technologies) utworzonego w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

iGrid to unikatowe rozwiązanie adresowane dla konkretnej gałęzi przemysłu, bardzo zaawansowane technologicznie i praktycznie pozbawione bezpośredniej konkurencji - komentuje Maciej Skórkiewicz, Dyrektor Inwestycyjny w Black Pearls VC i Członek Zarządu LQT Fund II. - Projekt spełnia tym samym kryteria charakterystyczne dla deep tech i enterprise software - głównych obszarów naszych zainteresowań inwestycyjnych.

Wcześniejsza inwestycja Innovation Nest w iGRID, na początku 2016 roku, pozwoliła na skuteczny rozwój firmy i udoskonalenie zarówno produktu jak i przede wszystkim stworzenie innowacyjnego modelu biznesowego. “Outcome economy”, czyli “ekonomia wyniku” to nowoczesny model, w którym nabywca “kupuje” efekt - mówi Marek Kapturkiewicz, współzałożyciel i partner w Innovation Nest. - iGRID “sprzedaje” właścicielom elektrowni fotowoltaicznych maksymalizację generacji energii i osiąganego zysku, a dużym dostawcom energii umożliwia ograniczenie czasu trwania przerw w dostawach energii.

 

***
Informacji udziela:
Marcin Popiel, Investor Relations and Communications Manager: e-mail: mpo@blackpearls.vc, kom: +48 732 681 351

Black Pearls VC jest firmą venture capital zarządzającą funduszami typu seed oraz post-seed. Fundusz pomaga najlepszym przedsiębiorcom i naukowcom w budowaniu firm o globalnym zasięgu, wspierając rozwój ich innowacyjnych projektów zakresu deep tech i enterprise software oraz technologii poprawiających jakość życia. Od 2016 roku Black Pearls VC jest członkiem organizacji Invest Europe, uczestniczy także w Kauffman Fellows - elitarnym programie edukacyjnym dla menedżerów VC działających w globalnej perspektywie. W 2017 roku Black Pearls VC zainwestował w projekty: Green Goods, FindAir, Autenti i iGRID.

 

Krzysztof Kobyłecki, tel: +48 502 403 637, e-mail: chris@innovationnest.co

Innovation Nest jest krakowskim funduszem typu venture capital skupiającym się przede wszystkim na inwestycjach w europejskie firmy rozwijające oprogramowanie dla klientów B2B na wczesnym etapie. Firma rozpoczęła działalność w 2011 roku, a obecnie posiada już ponad 35 spółek w swoim portfolio, w tym: UXPin, Picodi, Growbots, Estimote i Elmodis. Misją firmy jest finansowanie wyspecjalizowanych zespołów z siedzibą w Europie i pomaganie im w rozwoju na skalę globalną. Więcej informacji na stronie: innovationnest.com,