www.ei.com.pl

 Warszawa, 12 marca 2018

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, zmniejszył swój udział w akcjonariacie największego biura podróży w krajach bałtyckich – Novaturas – w wyniku IPO spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Nasdaq w Wilnie.

  • W wyniku transakcji fundusz osiągnął wpływy brutto w wysokości 17,8 miliona EUR;
  • PEF VI sprzedał 22% akcji Novaturas i zatrzymał 49% akcji spółki;
  • Było to 35. IPO spółki z portfela Enterprise Investors oraz pierwsze przeprowadzone na wileńskim Nasdaq.

Novaturas powstał w 1999 roku, a w 2007 roku za 40 milionów EUR PEF VI objął 71% akcji spółki inwestując w jej dalszy rozwój. Niezawodność i doskonała reputacja wśród klientów w połączeniu z dobrą sytuacją makroekonomiczną i rosnącą konsumpcją wewnętrzną w krajach bałtyckich pomogły spółce stać się graczem numer jeden w regionie. Dziś Novaturas jest liderem rynku touroperatorów na Litwie, Łotwie i w Estonii, zarówno pod względem wartości sprzedaży, jak i liczby pasażerów. Spółka oferuje w pełni zorganizowane wczasy letnie i zimowe, jak również wycieczki połączone ze zwiedzaniem do ponad 30 miejsc na całym świecie, w tym do najbardziej popularnych kurortów Europy Południowej, a także wybranych lokalizacji Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Novaturas korzysta ze zróżnicowanych i uzupełniających się kanałów dystrybucji – współpracuje z ponad 400 agencjami turystycznymi, w tym ze wszystkimi największymi w krajach bałtyckich, oraz ponad 60 na Białorusi. Prowadzi również własne biura sprzedaży na Litwie, Łotwie i w Estonii, a ponadto dynamicznie rozwija e-commerce. To wszystko przekłada się na wzrost wyników finansowych. W 2017 roku przychody spółki wzrosły o 40% r/r osiągając 141 milionów EUR. W tym samym okresie czasu EBITDA wyniosła 10,6 miliona EUR, a zysk netto 8,2 miliona EUR – co w obu przypadkach oznacza prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z 2016 rokiem. Z ofert typu first minute, sprzedanych do końca 2017 roku, skorzystało o 84% klientów więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

„Model biznesowy Novaturasa okazał się atrakcyjny dla inwestorów. W przyszłości zarząd spółki chce dzielić się z akcjonariuszami wypracowanym zyskami i planuje wypłacać dywidendę w wysokości do 80% zysku netto. To wszystko w połączeniu z pozytywnymi trendami makroekonomicznymi w regionie i świetnie prowadzoną działalnością przekłada się na dobre perspektywy dla akcjonariuszy Novaturas,” powiedział Sebastian Król, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 1,8 miliarda EUR w 139 spółek działających w różnych sektorach gospodarki.

Fundusze te zakończyły inwestycje w 126 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 3,6 miliarda EUR.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Anna Czywczyńska, Dyrektor ds. komunikacji i public affairs
tel.: +48 22 458 8500
www.ei.com.pl