www.ei.com.pl

Warszawa, 13 stycznia 2022

Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), obejmie znaczący pakiet mniejszościowy w spółce Ekoenergetyka-Polska (Ekoenergetyka), działającej w obszarze wysokich technologii i tworzącej infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.

  • Łącznie – w Ekoenergetykę oraz inne projekty związane z e-mobilnością – fundusz zainwestuje ponad 200 milionów PLN;
  • Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ekoenergetyka jest polską spółką technologiczną dostarczającą unikatowych rozwiązań na rynek globalny. Główny obszar działalności spółki to projektowanie i produkcja infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, zarówno transportu publicznego, zawodowego jak i użytkowników indywidualnych. Wraz z rozwojem nowych technologii, uregulowań prawnych wspierających ekologiczny transport, jak i zmianą preferencji klientów, którzy dokonują bardziej świadomych i proekologicznych wyborów – sektor pojazdów elektrycznych przeżywa dynamiczny rozwój. Utrzymanie tej tendencji wymaga zapewnienia stabilnej, powszechnie dostępnej, a przede wszystkim zaawansowanej technologicznie infrastruktury ładowania, zdolnej zaspokoić dzisiejsze, jak i przyszłe oczekiwania rynku. Ekoenergetyka jest jednym z niewielu graczy na świecie oferujących tego typu rozwiązania.

Założona w 2009 r. przez pana Bartosza Kubika i pana Macieja Wojeńskiego Ekoenergetyka jest pokłosiem akademickiego projektu badawczego. Dziś spółka jest wiodącym dostawcą zaawansowanych rozwiązań w obszarze infrastruktury ładowania o globalnym potencjale. Jej produkty i usługi zostały wdrożone w największych europejskich miastach m.in. w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu, Monachium, Paryżu czy Warszawie. Dzięki stale rozwijanym możliwościom badawczo-rozwojowym, potężnemu zapleczu laboratoryjnemu oraz wyposażeniu w najwyższej klasy sprzęt i urządzenia do produkcji, Ekoenergetyka jest liderem technologicznym branży i z powodzeniem konkuruje na rynku międzynarodowym. Dostarczane przez spółkę rozwiązania są tworzone na miejscu – od prac badawczo-rozwojowych przez projektowanie i produkcję, po sprzedaż i marketing. Ekoenergetyka oferuje również szeroki pakiet usług serwisowych oraz posprzedażowych, takich jak aktywny całodobowy monitoring stacji ładowania oraz zdalne wsparcie oferowane klientom w językach: polskim, angielskim czy niemieckim. Ekoenergetyka jest zarządzana przez młody zespół menadżerów, który ma jasną wizję rozwoju i odpowiednią wiedzę by zrealizować niezwykle ambitny plan ekspansji.

„Mocno wierzymy w dynamiczny rozwój sektora elektromobilności i jesteśmy pod dużym wrażeniem innowacyjności, zaawansowania technologicznego Ekoenergetyki oraz sposobu, w jaki spółka komercjalizuje tworzone rozwiązania” – powiedział Sebastian Król, partner w EI odpowiedzialny za transakcję. „Unikalne doświadczenie, elastyczność oraz wysoka jakość produktów oferowanych przez spółkę jest doceniana przez najbardziej wymagających odbiorców w kraju i za granicą. Rozwiązania Ekoenergetyki zostały wybrane i zaimplementowane przez największych operatorów transportu publicznego w Polsce i Europie, a także wiodące sieci ładowania i dystrybucji paliw. To wszystko sprawia, że spółka ma realny wpływ na rozwój tego młodego i niezwykle szybko rosnącego rynku. Jest to przewaga, którą planujemy wykorzystać by umocnić ją na pozycji lidera” – dodał.

„Postanowiliśmy połączyć siły z Enterprise Investors, aby skorzystać z ich doświadczeń we wspieraniu rozwoju przedsiębiorczych firm na etapie szybkiego wzrostu, w którym dziś znalazła się Ekoenergetyka. Spółka planuje dynamiczną ekspansję przede wszystkim na rynkach zagranicznych. Do tego kolejnego kroku w rozwoju naszej firmy poszukiwaliśmy silnego partnera finansowego, który będzie nas wspierał zarówno kapitałem, jak i doświadczeniem. Teraz możemy skupić się na tym, by stać się światowym graczem numer jeden w swoim segmencie rynku elektromobilności” – powiedział Bartosz Kubik, współzałożyciel Ekoenergetyki.

“Dzięki wsparciu Enterprise Investors zamierzamy dalej dynamicznie rosnąć i jeszcze szybciej rozwijać potencjał technologiczny, produkcyjny i organizacyjny, aby budować najlepsze rozwiązania dla zeroemisyjnego transportu przyszłości. Satysfakcja klientów na każdym etapie to nasz priorytet, dlatego cieszę się, że mamy partnera, z którym osiągniemy najbardziej ambitne cele, nie tylko w zakresie produkcji, ale również serwisu i utrzymania najwyższej sprawności naszych systemów” – dodał Maciej Wojeński, współzałożyciel Ekoenergetyki.

Od strony prawnej Enterprise Investors doradzała kancelaria DLA Piper Giziński, Kycia sp. j. Spółka Ekoenergetyka-Polska i jej założyciele byli reprezentowani przez Rubicon Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barbara Łągiewka sp. k.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 r. i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 mld EUR. Fundusze te zainwestowały 2,2 mld EUR w 151 spółek działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 135 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,2 mld EUR.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Anna Czywczyńska, Dyrektor ds. komunikacji i public affairs
tel.: +48 22 458 8500
www.ei.com.pl

Konrad Mielewczyk, Kierownik ds. Marketingu i PR
@: contact@ekoenergetyka.com.pl
tel.: +48 68 328 2068
www.ekoenergetyka.com.pl