www.innovacap.com

Innova Capital, wiodący fundusz private equity w Europie Środkowo-Wschodniej, podpisał umowę z Kingspan Group w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Trimo, będącej czołowym europejskim dostawcą wysokiej jakości systemów fasadowych oraz dachowych budynków. Strony nie podały wartości transakcji. Jej zakończenie wymaga zgody organów regulacyjnych i spodziewane jest w czwartym kwartale 2020 roku.

W okresie inwestycji Innova Capital, spółka Trimo zdecydowanie rozbudowała swoją działalność i wzmocniła wiodącą pozycję w segmencie zrównoważonych rozwiązań w zakresie elewacji budynków. Firma zwiększyła swój udział w europejskim rynku do poziomu około 10 proc., stając się drugim największym dostawcą paneli z rdzeniem z wełny mineralnej na kontynencie (w porównaniu do czwartego miejsca w 2016 roku). Dynamicznie wzrosły jej przychody z działalności podstawowej, głównie w Europie Zachodniej, które w roku obrotowym 2019 stanowiły 35 proc. całkowitej sprzedaży (w porównaniu do 22 proc. w 2016 roku).

Wsparcie Innova Capital pozwoliło spółce skupić się na pozyskiwaniu powtarzalnych zamówień od zdywersyfikowanej bazy klientów, a tym samym zredukować zależności od dużych, jednorazowych projektów. Dzięki koncentracji w tym segmencie rynku, usprawnieniom operacyjnym oraz zaprzestaniu aktywności niezwiązanych z podstawową działalnością (konstrukcje stalowe, usługi instalacyjne) Trimo było w stanie znacząco poprawić swoją rentowność i osiągnąć jedne z najwyższych marż w branży.

„Udana transformacja Trimo pod nadzorem Innova Capital jest doskonałym przykładem tego, jak fundusz private equity może pomóc w rozwoju słoweńskiej firmy na rynkach międzynarodowych. To był intensywny, ale dobrze wykorzystany czas” powiedział Božo Černila, Dyrektor Generalny Trimo.

„Nie tylko osiągnęliśmy bardzo dobry zwrot z inwestycji, ale także udało nam się rozwinąć firmę z lokalnego czempiona w prawdziwie międzynarodowego gracza. Jestem szczególnie wdzięczny grupie menadżerskiej, pod kierownictwem Božo, za ich nieoceniony wkład, ale także wszystkim pracownikom Trimo za wsparcie okazane w trakcie naszej współpracy” stwierdził Andrzej Bartos, Senior Partner w Innova Capital, który z ramienia funduszu prowadził transakcję.

Strategia Trimo przewiduje dalsze wzmocnienie wiodącej pozycji spółki na rynku wysokiej klasy systemów fasadowych. Dołączenie do Kingspan Group pozwoli jej w pełni wykorzystać własny potencjał, dzięki silnej międzynarodowej sieci dystrybucji oraz synergiom operacyjnym z nowym właścicielem.

„Cieszymy się, że dołączamy do Grupy Kingspan, światowego lidera z branży paneli” powiedział Božo Černila. 

„Z satysfakcją oczekujemy dalszego rozwoju Trimo jako części rodziny Kingspan” dodał.

Doradcy transakcyjni sprzedającego:

  • Alantra (wiodący doradca transakcyjny),
  • PwC (przegląd finansowy i podatkowy)

Doradcy prawni:

  • Rymarz Zdort (wiodący doradca prawny),
  • Jadek & Pensa (wsparcie lokalne),
  • Prica & Partners (wsparcie lokalne).

 

O Trimo

Trimo jest wiodącym dostawcą wysokiej jakości rozwiązań w zakresie systemów fasadowych budynków, w tym ognioodpornych dachów i fasad oraz metalowych modułów do budynków niemieszkalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Produkty firmy, wytwarzane w Słowenii i Serbii, są w większości eksportowane do krajów z Europy Zachodniej oraz z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. 

Firma sprzedaje swoje produkty i usługi pod własną marką do ponad 60 krajów z całego świata, a jej sieć sprzedaży obejmuje blisko 30 państw.

https://www.trimo-group.com/en