Źródło: www.psik.org.pl

Warszawa, 13 czerwca 2017 – Diamenty Private Equity - nagrody za spektakularne osiągnięcia w branży private equity/venture capital - trafiły do spółek portfelowych PE/VC, zarządzających funduszami oraz doradców i przedsiębiorców.

Diamenty Private Equity, będące wyrazem uznania środowiska PE/VC, zostały przyznane w 11 kategoriach. Do finału konkursu zakwalifikowały się 42 podmioty spośród 117 nominowanych przez członków Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. W kategoriach dotyczących spółek portfelowych laureaci zostali wyłonieni przez kapitułę konkursu, biorąc pod uwagę takie aspekty jak – wzrost parametrów finansowych, innowacyjność oraz inne pozaekonomiczne osiągnięcia spółki. W pozostałych kategoriach zwycięzcy zostali wyłonieni w drodze głosowania członków Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Gala wręczenia nagród „Diamenty Private Equity” jest zwieńczeniem bardzo intensywnego roku na rynku private equity / venture capital. Jej celem jest pokazanie sukcesu polskich spółek, w które zainwestowały fundusze private equity oraz uhonorowanie znakomitych osiągnieć na rynku w 2016 roku – powiedziała Barbara Nowakowska – przewodnicząca kapituły konkursu, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

 


Laureaci tegorocznej edycji konkursu Diamenty Private Equity:

Firma zarządzająca roku – Mid Europa Partners
Środowisko PSIK doceniło konsekwentną budowę wartości dla inwestorów, największe w Polsce wyjście funduszu private equity z inwestycji w transakcji sprzedaży Żabki i spektakularne przejęcie Allegro w konsorcjum z Cinven i Permira.

Osobowość rynku PE/VC – Krzysztof Krawczyk
Nagroda została przyznana za odważny transfer do jednej z największych globalnych firm private equity, za budowanie pozycji CVC w Polsce, za aktywność inwestycyjną uwieńczoną przejęciem sieci Żabka

Spółka portfelowa PE roku – Żabka Polska z portfela Mid Europa Partners
Żabka jest liderem sieci sklepów detalicznych w Polsce z przeszło 4500 placówkami prowadzonymi pod markami „Żabka” i „Freshmarket”. Ubiegły rok był kolejnym rokiem imponującego wzrostu spółki, z 450 nowo otwartymi sklepami, znaczącym wzrostem sprzedaży oraz przeszło 40% wzrostem EBITDA.

Spółka portfelowa VC roku – SALESmanago z portfela 3TS Capital Partners
SALESmanago to jedna z najszybciej rosnących spółek na globalnym rynku automatyzacji marketingu oferująca innowacyjną platformę dedykowaną sklepom internetowym, firmom B2C i B2B. Spółka w ubiegłym roku rozszerzyła obszar działalności z 36 do 62 krajów, niemalże podwoiła zatrudnienie, notując jednocześnie 75% wzrost sprzedaży.

Wyjście PE roku – Dino z portfela Enterprise Investors
Dino to jedna z najszybciej rozwijających się sieci supermarketów w kraju, lider rynku supermarketów proximity w Polsce. Model biznesowy sieci oparty jest na zaletach tego formatu - szybkiej rozbudowie sieci sklepów oraz atrakcyjnym asortymencie. Wyjście Enterprise Investors z Dino było największym historycznie debiutem spółki należącej do funduszu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej i drugim pod względem wielkości IPO polskiej spółki prywatnej. Transakcja wygenerowała przychody brutto na poziomie prawie 380 mln EUR.

Wyjście VC roku – Polski Bank Komórek Macierzystych, z portfela Enterprise Investors
Polski Bank Komórek Macierzystych, jest drugim największym bankiem krwi pępowinowej w Europie oraz największą firmą tego typu w kraju - 85% rodziców w Polsce, którzy podjęli decyzję o bankowaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej przy porodzie, korzysta z usług PBKM. Częściowe wyjście z inwestycji przeprowadzone w ramach oferty publicznej spółki wygenerowało 8.7 mln EUR wpływów brutto, przynosząc tym samym 6.7-krotny zwrot z kapitału zainwestowanego w sprzedane akcje.

CEO roku – Jacek Pogonowski, Konsalnet
Zwycięzca został nagrodzony za umacnianie spółki Konsalnet na pozycji lidera na rynku usług ochrony w obliczu niekorzystnych zmian prawnych i skuteczność w pozyskaniu dużego inwestora strategicznego z Chin. Spółka Konsalnet jest obecnie największą firmą branży ochrony w Polsce zatrudniającą ponad 20 tys. pracowników.

Przedsiębiorca roku – Tomasz Biernacki, Dino
Założyciel Dino został doceniony za budowę i kreowanie wartości sieci, generującej przez wiele lat ponadprzeciętne wyniki zwieńczone niezwykle udanym debiutem giełdowym.

Bank roku – mBank

Kancelaria prawna roku – Gessel

Doradca corporate finance roku – CIC Corporate Finance

 

 

O wyborze zwycięzców w tegorocznej edycji konkursu Diamenty Private Equity decydowała kapituła w składzie:

 • Barbara Nowakowska – przewodnicząca kapituły, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK)
 • Paweł Borys – prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
 • Till Burges – Principal, HarbourVest Partners
 • Wojciech Ciszek – Principal Banker, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
 • Przemysław Gdański – wiceprezes zarządu ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej w mBank
 • Marco Natoli – Head of lower mid-market - Northern, Eastern & Southern Europe, Europejski Fundusz Inwestycyjny
 • Jacek Poświata – dyrektor zarządzający Bain & Company Poland/CEE
 • Henry Potter – partner w Alpha Associates
 • Beata Radomska – prezes zarządu, Executive Club
 • Jacek Radziwilski – prezes zarządu Pekao Investment Banking
 • Rafał Wiza – szef zespołu doradczego dla sektora private equity w KPMG Polska

 

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie: www.diamentyprivateequity.pl

 

Diamenty Private Equity 2016