Informacja prasowa

    • Fundusze private equity są istotnym czynnikiem wspierającym firmy w czasie kryzysu
    • Fundusze private equity mają środki na inwestycje i mogą finansować firmy w okresie braku innych źródeł płynności.
    • Fundusze aktywnie współpracują z zarządami nad zwiększaniem wartości spółek.
    • Kryzys może także dawać szanse na rozwój

W Europie trwa debata na temat przyszłego kształtu rynków finansowych. Fundusze private equity są także jej przedmiotem. "Mamy nadzieję, że wnioski z tej debaty uwzględniać będą specyfikę poszczególnych rynków, w tym rozwijającego się dynamicznie rynku polskiego" powiedziała Barbara Nowakowska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

W ostatnim okresie ukazało się kilka obszernych raportów dotyczących private equity, w tym raport nt. wpływu private equity na gospodarkę światową opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne pt. "The Global Economic Impact of Private Equity Report 2008" oraz raport "Private equity venture capital in European economy" opracowany przez Brukselską Grupę Roboczą w odpowiedzi Parlamentowi Europejskiemu i Komisji Europejskiej. Z raportów tych wynika wiele istotnych w kontekście obecnego kryzysu wniosków. 1. Private equity nie niesie systemowego ryzyka. Na poziomie funduszu nie ma długu. 2. Fundusze są istotnym źródłem finansowania firm na wszystkich etapach rozwoju od wczesnej fazy zalążkowej aż po restrukturyzację wielkich korporacji. 3. Fundusze mają długi horyzont inwestycyjny. 58% inwestycji pozostaje w portfelu funduszy przez ponad 5 lat. 4. Fundusze wprowadzają wysokie standardy ładu korporacyjnego.

W dobie obecnego kryzysu płynnościowego fundusze są istotnym źródłem kapitału na rozwój firm. Fundusze mają pieniądze i chcą je inwestować. Do zainwestowania w Polsce i innych krajach Europy Środkowej wciąż pozostaje kwota 3-4 mld euro, którą fundusze w ostatnich latach zebrały na inwestycje. "Inne są dzisiaj możliwości inwestycyjne i inne otoczenie biznesowe, stąd model inwestycji funduszy się zmienia", powiedziała Monika Nachyła, partner w Enterprise Inwestors, przewodnicząca komisji ds. ładu korporacyjnego PSIK. Trudność w uzyskaniu długu transakcyjnego umożliwia realizację jedynie niewielkich transakcji wykupowych. Możliwe jest natomiast finansowanie kapitałowe wzrostu firm – ten model inwestycyjny jest dobrze znany na polskim rynku, bowiem tylko takie transakcje były w Polsce realizowane do 2003 roku.

W ciągu blisko dwudziestu lat rozwoju polskiego rynku private equity fundusze doświadczyły już kilku kryzysów. "Z tej perspektywy widać, że fundusze są w stanie przynosić zyski dla inwestorów w dobrych, jak i złych czasach. Jest to możliwe także dzięki aktywnemu podejściu do zarządzania portfelem", stwierdził Krzysztof Kulig, wiceprezes PSIK, partner Innova Capital.

Sektor technologiczny najwcześniej i najsilniej reaguje na kryzys. Inwestorzy w firmy technologiczne obserwują jednak także pozytywne skutki kryzysu. Kryzys wymusza zmiany. "Presja na zwiększenie efektywności i ograniczanie kosztów tworzy fantastyczne szanse rozwojowe dla branży. Nic nie pomaga w zwiększaniu efektywności i ograniczaniu kosztów bardziej niż nowe technologie," powiedział Marcin Hejka, wiceprezes PSIK, dyrektor Intel Capital.

 

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (www.psik.org.pl) zrzesza fundusze private equity/venture capital (PE/VC) działające w Polsce. Celem Stowarzyszenia jest rozwój polskiego rynku private equity i venture capital. Stowarzyszenie liczy obecnie 68 członków: 35 firm zarządzających funduszami PE/VC (członków zwyczajnych) i 33 członków wspierających - wiodących kancelarii prawniczych, banków i firm doradczych działających na rzecz sektora. Członkowie zwyczajni PSIK zarządzają kapitałem o łącznej wartości ponad 13 mld euro, dotychczas zainwestowali w przeszło 470 spółek w Polsce i innych krajach Europy Środkowej.

Kontakt:

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
ul. E. Plater 53,
00-113 Warszawa
tel. +48 22 458 84 30
kom. +48 693 06 14 14
fax +48 22 458 85 55
www.psik.org.pl
psik@ppea.org.pl