Skip to main content

Rodzaj firmy

Inwestor

Opis firmy

Rodzaj działalności

International Finance Corporation (IFC), która wchodzi w skład Grupy Banku Światowego, jest największą na świecie instytucją rozwojową (o ratingu AAA) współpracującą z sektorem prywatnym w krajach rozwijających się. IFC pracuje z ponad 2000 firm w ponad 100 krajach. IFC dostarcza przedsiębiorstwom kapitał, dzieli się doświadczeniem i wspiera budowanie rynków oraz umożliwia firmom rozwój w różnych krajach na świecie. W roku fiskalnym 2018 długoterminowe inwestycje IFC na rynkach rozwijających się wzrosły do rekordowej kwoty 23 miliardów dolarów, dzięki czemu sektor prywatny mógł zrobić więcej na rzecz walki z ubóstwem i wspierania zrównoważonego rozwoju. IFC w Polsce koncentruje się na budowaniu lokalnego rynku kapitałowego i wspieraniu ekspansji polskich przedsiębiorstw na rynkach rozwijających się. IFC inwestuje w przyjazne środowisku projekty ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej firm i miast. IFC mobilizuje środki prywatne na rzecz zapewnienia długoterminowego wzrostu gospodarczego w Polsce.

Związek z sektorem VC/PE

Łączny portfel inwestycji IFC w fundusze private equity działające w krajach rozwijających obejmuje 6,4 miliarda dolarów w ramach inwestycji w 320 funduszy. Doświadczenie IFC wskazuje, że istnieje silny związek pomiędzy wynikami funduszy private equity a ich wkładem w zrównoważony rozwój gospodarczy, oraz, że jakość usług zarządzającego funduszem jest głównym czynnikiem kształtującym wyniki funduszu. W rezultacie strategia inwestycyjna IFC dla funduszy koncentruje się na doświadczonych zespołach zarządzających, którzy osiągnęli już konkretne sukcesy. Ponadto IFC wspiera tych zarządzających, których oprócz dostarczenia samego finansowania interesuje również zwiększanie komercyjnego potencjału spółek. Rola IFC zwykle polega na:

  • Ułatwianiu mobilizacji kapitału instytucjonalnego
  • Wspieraniu doświadczonych zarządzających funduszami, którzy wdrażają strategie oparte na podwyższaniu wartości dodanej spółek
  • Współpracy z zarządzającymi funduszami w obszarze zagadnień nadzoru właścicielskiego i zróżnoważonego rozwoju, zarówno na poziomie funduszy jak i poszczególnych spółek
  • Poprawy przejrzystości i dostępności funduszy na rynkach rozwijających się z punktu widzenia komercyjnych inwestorów

Szczególne zainteresowania

Private equity, venture capital

Wspólnicy, gł. udziałowcy

IFC powstało w 1956 roku i jej udziałowcami są 184 państwa członkowskie, które kolektywnie nadzorują działalność IFC. Poprzez Radę Gubernatorów i Radę Dyrektorów kraje członkowskie wskazują kierunki programów i aktywności IFC.