Skip to main content

Enterprise Investors przejmuje kontrolę nad spółką PAN-PEK


Polish Enterprise Fund VII (PEF VII), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI) podpisał umowę na mocy której dokupi pozostałe 35% akcji PAN-PEK, jednego z największych chorwackich producentów pieczywa, prowadzącego też własną sieć sprzedaży detalicznej.

Źródło: www.ei.com.pl

Zagrzeb, 16 października 2020 — Polish Enterprise Fund VII (PEF VII), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI) podpisał umowę na mocy której dokupi pozostałe 35% akcji PAN-PEK, jednego z największych chorwackich producentów pieczywa, prowadzącego też własną sieć sprzedaży detalicznej.

  • Na mocy umowy między stronami, Ivan Parać – założyciel spółki, podjął decyzję o sprzedaży swoich akcji EI;
  • PEF VII jest dziś właścicielem 65% akcji PAN-PEK, które kupił w maju 2018 r. Po przejęciu udziałów należących do założyciela fundusz będzie 100% akcjonariuszem spółki;
  • Wartość transakcji nie została ujawniona;
  • Transakcja wymaga zgody chorwackiego urzędu antymonopolowego. 

PAN-PEK został założony w 1992 r. i jest jednym z największych producentów mrożonych produktów piekarskich na Bałkanach. Obsługuje nowoczesne sieci handlowe w Chorwacji oraz posiada 65 własnych punktów sprzedaży detalicznej. Sklepy PAN-PEK zlokalizowane są przede wszystkim w Zagrzebiu i jego okolicach, choć sieć zwiększa swoją obecność w pozostałych ośrodkach miejskich oraz na wybrzeżu. To właśnie dzięki własnej sieci sprzedaży PAN-PEK może zaoferować klientom szeroki wybór pieczywa, jak i kanapki oraz małe przekąski, które można zjeść na miejscu. Od dwóch lat spółka intensywnie rozwija swoją ofertę aby móc zaoferować swoim klientom najlepsze produkty. Główny zakład produkcyjny PAN-PEK znajduje się w Zagrzebiu, natomiast drugi, mniejszy, jest zlokalizowany w miejscowości Dakovo we wschodniej Chorwacji. 

Chcielibyśmy podziękować Ivanowi Paraciowi za dwa lata owocnej współpracy. Jest on przedsiębiorcą z krwi i kości, cechuje go doświadczenie i skuteczność w działaniu. Pod jego kierownictwem PAN-PEK zdobył wielu klientów i znacząco rozwinął swoją sieć detaliczną, dzięki czemu w 2019 r. spółka osiągnęła rekordowy poziom sprzedaży – 36 mln EUR. Jesteśmy przekonani, że obecny prezes János Király będzie dalej umacniał wiodącą pozycję PAN-PEK w regionie” – powiedział Michał Kędzia, partner Enterprise Investors, odpowiedzialny za inwestycję.

 

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 2 miliardy EUR w 144 spółki działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 134 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4.1 miliarda EUR. 

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: 

Michał Kędzia, Partner

Anna Czywczyńska, Dyrektor ds. komunikacji i public affairs

tel.: +48 22 458 8500

www.ei.com.pl