Skip to main content

Enterprise Investors sprzedaje Novaturas


Polish Enterprise Fund VI, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, zakończył inwestycję w Novaturas. W wyniku transakcji przeprowadzonych na Nasdaq Baltic fundusz sprzedał wszystkie swoje akcje spółki, która jest największym biurem podróży w krajach bałtyckich. Wpływy brutto z tych transakcji wyniosły 4,9 mln EUR.

Źródło: www.ei.com.pl

Warszawa, 3 czerwca 2020 – Polish Enterprise Fund VI, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, zakończył inwestycję w Novaturas. W wyniku transakcji przeprowadzonych na Nasdaq Baltic fundusz sprzedał wszystkie swoje akcje spółki, która jest największym biurem podróży w krajach bałtyckich. Wpływy brutto z tych transakcji wyniosły 4,9 mln EUR.

Novaturas powstał w 1999 roku i szybko zdobył wiodącą pozycję na rynku. W 2007 r. Enterprise Investors objął 71% akcji spółki inwestując w jej dalszy rozwój. Niezawodność i doskonała reputacja wśród klientów w połączeniu z dobrą sytuacją makroekonomiczną i rosnącą konsumpcją wewnętrzną w krajach bałtyckich pomogły spółce stać się graczem numer jeden w regionie. Dziś Novaturas jest liderem rynku touroperatorów na Litwie, Łotwie i w Estonii, zarówno pod względem wartości sprzedaży, jak i liczby pasażerów. Novaturas korzysta ze zróżnicowanych i uzupełniających się kanałów dystrybucji – współpracuje z ponad 400 agencjami turystycznymi, w tym ze wszystkimi największymi w krajach bałtyckich, oraz ponad 60 na Białorusi. Prowadzi również własne biura sprzedaży na Litwie, Łotwie i w Estonii, a ponadto dynamicznie rozwija e-commerce. W 2019 r. spółka osiągnęła przychody w wysokości 179,9 mln EUR, a EBITDA wyniosła 4,4 mln EUR.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda EUR. Fundusze te zainwestowały blisko 2 miliardy EUR w 144 spółki działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 134 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,1 miliarda EUR.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Anna Czywczyńska, Dyrektor ds. komunikacji i public affairs
tel.: +48 22 458 8500
www.ei.com.pl