Skip to main content
O PSIK

Raport roczny
PSIK 2024


Niniejszy raport prezentuje aktywności PSIK
w minionym roku.

Nowi członkowie

21 Concordia Partners Ltd
4growth VC Sp. z o.o.
Altman Solon
Alvarez & Marsal European Growth Markets Sp. z o.o.
ARP Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
BDP Legal - Bajno, Dubij, Pasternak Radcowie Prawni Kancelaria Prawnicza sp.p.
BCGL Balicki Czekański Gryglewski Lewczuk sp.j.
Bank Gospodarstwa Krajowego
Cerberus Capital Management
Clyde Krasnodębski Kulińska i Wspólnicy sp. k.
CMT Advisory Sp. z o.o.
Erste Securities Polska S.A.
FSG Biznes Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA
Grant Thornton Frąckowiak Prosta spółka akcyjna
Ground Frost Sp. z o.o.
HR Hints Sp. z o.o.
ISI Markets
Lasanoz Finance
Małecki Legal
Novastone Capital Advisors GmbH
Olesiński i Wspólnicy Sp. k.
Orbit Capital
Radix Ventures
SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k.
Ufenau Capital Partners AG
Adwokaci i Radcowie Prawni Żyglicka i Wspólnicy sp.k.
Vinci Spółka Akcyjna

Poznaj pełną listę członków PSIK:

Zarząd i administracja


W zarządzie PSIK funkcje sprawują:

Małgorzata Bobrowska
(Resource Partners)

prezes

Magdalena Pasecka
(Innova Capital)

wiceprezes, skarbnik

Bartłomiej Gola
(SpeedUp Venture Capital Group)

wiceprezes

Paweł Jacel
(CVI)

wiceprezes

Marcin Kowalik
(Balnord)

wiceprezes

Paweł Malicki
(MidEuropa)

wiceprezes

Dariusz Pietrzak
(Enterprise Investors)

wiceprezes

Anna Wnuk - Błażejczyk pełni funkcję dyrektor zarządzającej PSIK, będąc odpowiedzialną za wdrażanie strategii oraz zarządzanie działalnością stowarzyszenia.

Do 31 grudnia 2024 Barbara Nowakowska równorzędnie pełniła funkcję dyrektor zarządzającej z uwagi na toczący się strategiczny projekt analizy barier dla rozwoju rynku PE/VC, który nadzorowała ze strony PSIK.

Spotkania członków
i aktywności komitetów


W 2024 i pierwszym kwartale 2025 roku odbyły się następujące spotkania członkowskie.

Spotkania ogólne

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych zaprasza swoich członków do udziału w spotkaniach dotyczących kwestii, które kształtują rynek private equity i venture capital.

W 2024 i 2025 odbyły się spotkania na takie tematy jak:

  • wykorzystanie AI w procesie inwestycyjnym i w spółkach portfelowych.
  • współpraca publicznego i prywatnego rynku kapitałowego
  • programy budowy wartości w spółkach portfelowych w kontekście: (i) zarządzania sprzedażą i cenami, (ii) optymalizacji kosztów zakupowych oraz (iii) restrukturyzacji organizacyjnej
  • budowa wartości w spółkach portfelowych PE/VC w kontekście: (i) integracji oraz konsolidacji oraz (ii) dźwigni stosowanych w spółkach technologicznych

Spotkania komitetów

Komitet ds. Transakcji Lewarowanych

Komitet jest platformą współpracy w zakresie finansowania transakcji z wykorzystaniem instrumentów dłużnych.

Spotkania komitetu dotyczyły:

  • aktualnej sytuacji na rynku długu w różnych jego obszarach (banki, private debt lokalny i europejski oraz mezzanine)
  • sytuacji makroekonomicznej Polski oraz scenariuszy rozwoju polskiej gospodarki w 2024 roku
Komitet ds. Filantropii Przedsiębiorczej

SBA to bezpłatny program mentorski dla organizacji społecznych, w którym liderzy organizacji współpracują ze specjalistami z funduszy private equity i venture capital.

Komitet organizował spotkania poświęcone programowi SBA:

  • kursy nt. fundraisingu
  • spotkanie uczestników dwunastej i trzynastej edycji programu PSIK SBA oraz śródroczne spotkanie uczestników trzynastej edycji
  • webinary nt.  budowania efektywnej współpracy z biznesem oraz nt. transformacji cyfrowej
Komitet ds. ESG

Komitet działa na rzecz promocji standardów profesjonalnych i upowszechniania zasad odpowiedzialnego inwestowania wśród członków PSIK.

W ramach komitetu odbyły się spotkania poruszające następujące zagadnienia:

  • ESG w fundraisingu i due dillegence
  • Aspekty ESG w transakcjach M&A w kontekście transakcji i budowy wartości spółki 
Komitet ds. Venture Capital

Komitet działa na rzecz rozwoju rynku VC w Polsce.

  • Komitet organizował webinary z LPs na temat aktualnych trendów na rynku venture capital
Komitet Next Gen

Edukuje i integruje młodych profesjonalistów PE/VC.

W ramach komitetu odbyły się następujące spotkania:

  • leadership series
  • spotkanie w ramach cyklu „Deal of the Year”
  • spotkanie nt. wykorzystania AI w procesie inwestycyjnym i w spółkach portfelowych
  • spotkanie omawiające globalne otoczenie fundraisingu PE/VC, trendy, kluczowe czynniki sukcesu, dos and don’ts oraz perspektywę CEE
  • spotkanie nt. programów budowy wartości w spółkach portfelowych
Komitet Level20

Komitet promuje różnorodność w branży PE i VC.

  • Od 2024 roku warszawski oddział Level20 stał się regionalnym hubem promującym obecność kobiet w branży PE/VC w Europe Środkowo-Wschodniej. Level20 CEE Hub powołano w trakcie spotkania inauguracyjnego
  • Ponadto komitet organizował spotkania na temat budowania ścieżki kariery
Komitet "Na Zdrowie!"

Celem komitetu jest promocja zdrowego trybu życia wśród członków stowarzyszenia. Celem komitetu jest promowanie zdrowego trybu życia wśród członków stowarzyszenia. W ramach działań komitetu organizowane są comiesięczne spotkania, które obejmują wspólne wyjazdy rowerowe oraz turnieje tenisowe.

Komited ds. Relacji Inwestorskich

W ramach komitetu prowadzone są działania edukacyjne i promocyjne mające na celu zmobilizowanie krajowego kapitału do inwestowania w PE/VC. Działania te skierowane są skierowane są do krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz organów administracyjnych.

Nagrody PSIK


W 2024 roku stowarzyszenie zorganizowało siódmą edycję konkursu Nagrody PSIK. Uroczysta gala wręczenia Nagród PSIK 2022 odbyła się 3 czerwca 2024 w Warszawie.

Celem konkursu jest uhonorowanie zarządzających funduszami private equity / venture capital oraz firm doradczych, banków i kancelarii prawnych za ich osiągnięcia na polskim rynku PE/VC, jak również upowszechnianie wiedzy o rynku inwestycji kapitałowych w Polsce. Konkurs promuje najwyższe standardy profesjonalne w branży private equity / venture capital, wkład inwestorów w rozwój polskich spółek oraz honoruje działalność społeczną. Nagrody PSIK 2024 przyznano w 13 kategoriach konkursowych oraz przyznano Nagrodę Specjalną. Laureatów wybrali w głosowaniu powszechnym członkowie PSIK.

Szczegółowe informacje na temat Nagród PSIK dostępne są na stronie nagrodypsik.pl

Promocja zasad odpowiedzialnego inwestowania, standardów profesjonalnych i różnorodności w private equity / venture capital w Polsce


Różnorodność w private equity / venture capital w Polsce

PSIK aktywnie uczestniczy w propagowaniu inicjatywy Level 20 (www.level20.org) w Polsce. Celem tej inicjatywy są działania na rzecz zachęcania kobiet do wyboru branży private equity / venture capital jako drogi zawodowej.

Komitet działa na rzecz nawiązywania współpracy z uczelniami wyższymi w celu budowania wśród studentek świadomości na temat możliwości rozpoczęcia i budowania kariery w branży private equity. W 2024 i 2025 roku doroczny  komitet Level20 we współpracy z komitetem NextGen zorganizował projekt edukacyjny dla studentek i studentów pt. "Praktyczy Kurs PE/VC".

Zasady odpowiedzialnego inwestowania i standardy profesjonalne

PSIK promuje standardy profesjonalne i zasady odpowiedzialnego inwestowania wśród podmiotów działających na rynku i nowych jego uczestników.

Stowarzyszenie oficjalnie poparło standardy raportowania ogłoszone przez Invest Europe, zachęcając członków do ich stosowania.

Na stronie internetowej PSIK dostępna jest sekcja edukacyjna poświęcona standardom profesjonalnym w branży private equity / venture capital oraz zasadom odpowiedzialnego inwestowania i ESG. 

W 2024 roku PSIK zaangażowało się w projekt Akademia Venture Capital, gdzie wspólnie z PFR Ventures i członkami stowarzyszenia organizuje spotkania i webinary dla nowych zespołów zarządzających w programach PFR Ventures.

Od stycznia 2025 PSIK dołączyło do programu mentoringowego „Be more” organizowanego po raz piąty przez CFA Society.

Działania dotyczące mobilizacji lokalnych inwestorów instytucjonalnych


PSIK zorganizowało konferencję pt. „Polski kapitał instytucjonalny w prywatnych inwestycjach – dlaczego warto?”, która odbyła się 31 stycznia 2025 w Warszawie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, zarządzający funduszami emerytalnymi, a także inni przedstawiciele rynku inwestycyjnego, funduszy private equity, venture capital i private debt oraz eksperci z instytucji międzynarodowych, takich jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Światowy. Konferencję wspólnie otworzyli Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski oraz Wiceminister Finansów Jurand Drop.  

W trakcie konferencji omówiono bariery spowalniające rozwój i innowacyjność polskiej gospodarki, w tym regulacje uniemożliwiające funduszom emerytalnym, ubezpieczycielom i bankom inwestowanie na prywatnym rynku kapitałowym.

Konferencja jest ważnym elementem prac, w jakie zaangażowane jest Stowarzyszenie wraz z innymi organizacjami reprezentującymi rynek kapitałowy w Polsce. Prace prowadzone są przez Instytut Finansów i mają doprowadzić m.in. do stworzenia odpowiednich struktur dla funduszy PE/VC oraz zmian regulacyjnych które umożliwią funduszom emerytalnym inwestycje w alternatywną klasę aktywów.

Promocja branży
PE/VC


Podcast PSIK „Private equity o budowaniu wartości”

Podcast PSIK

Stowarzyszenie przygotowało podcast składający się z serii 10 odcinków na temat budowy wartości spółek portfelowych przez firmy PE/VC. Gośćmi podcastu są doświadczeni menedżerowie PE/VC – członkowie PSIK, a rozmowy prowadzi dziennikarz Krzysztof Domaradzki. Emisja pierwszego odcinka miała miejsce 26 lutego 2025. Kolejne odcinki publikowane są co dwa tygodnie.

Case studies

PSIK zbiera i publikuje na stronie internetowej case studies pokazujące inwestycje członków PSIK w polskie spółki. Projekt ma na celu promowanie private equity / venture capital jako branży, która buduje polskie firmy, ma wpływ na wzrost gospodarczy i dba o wysokie standardy profesjonalne.

LinkedIn

Stowarzyszenie regularnie publikuje informacje na LinkedIn. Celem tej komunikacji jest rozpowszechnianie wiedzy na temat polskiego rynku PE/VC oraz promocja branży, między innymi wśród inwestorów i różnorodnych instytucji międzynarodowych. Konto PSIK obserwowane jest przez przeszło 8000 użytkowników.

Program PSIK Social Business Accelerator (SBA)

We wrześniu 2024 ruszyła trzynasta edycja programu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej – PSIK Social Business Accelerator. Bierze w niej udział 20 menedżerów private equity / venture capital, którzy współpracują z liderami organizacji społecznych. Dotychczas w programie SBA wzięło udział 77 mentorów PSIK.

Fundacja Valores
- pierwszy polski fundusz filantropii przedsiębiorczej

PSIK jest jednym z fundatorów powołanej w 2014 Fundacji Valores. W ramach fundacji został utworzony pierwszy polski fundusz filantropii przedsiębiorczej.

Celem Fundacji Valores jest udzielenie wsparcia finansowego i kompetencyjnego organizacjom, które dzięki dodatkowemu finansowaniu i pomocy mentorów będą mogły zwiększyć skalę oddziaływania. Do chwili obecnej fundacja udzieliła wsparcia osiemnastu organizacjom społecznym wywodzącym się z programu PSIK Social Business Accelerator.

Działalność społeczna


Współpraca z sektorem publicznym


Stowarzyszenie współpracuje z sektorem publicznym, bierze udział w konsultacjach oraz aktywnie komentuje prace legislacyjne dotyczące rynku PE i VC, finansowania innowacji oraz rynku kapitałowego w szerokim kontekście.

Udział w działaniach Invest Europe


PSIK jest członkiem Representative Group, grupy roboczej skupiającej przedstawicieli krajowych stowarzyszeń PE/VC pod auspicjami Invest Europe.

Ponadto w ramach Invest Europe działa grupa robocza stowarzyszeń z krajów Europy Środkowej – CEE Task Force. Grupa wspólnie z Invest Europe opracowuje coroczny raport pt. Invest Europe Central and Eastern European Private Equity Statistics 2023.

PSIK jako źródło informacji nt. PE/VC


PSIK było partnerem medialnym rozmaitych konferencji. Członkowie PSIK występowali na części z nich w charakterze prelegentów. Kalendarz konferencji dostępny jest na stronie:

Ponadto PSIK utrzymuje robocze kontakty z rozmaitymi think tankami i ośrodkami akademickimi; jest też głównym źródłem informacji o sektorze private equity / venture capital dla prasy.